Bob Marley van het cricket slaat 215 runs op WK
Hij stond al bekend als de coolste speler in de cricketwereld, maar nu is Chris Gayle ook houder van een wereldrecord. In de wedstrijd tegen Zimbabwe op het wereldkampioenschap eendaags cricket sloeg de 35-jarige Jamaicaan dinsdag liefst 215 runs.
Het is voor het eerst dat deze score op een WK wordt neergezet. De West-Indies (Brits West-Indië) wonnen de wedstrijd op hun sloffen.
Het record kwam niet zonder geluk tot stand. De eerste bal raakte de scheenbeschermer van Gayle, maar de scheidsrechter oordeelde dat de bal de paaltjes niet had geraakt. Dat was ten onrechte, bleek uit videobeelden. Na met de schrik te zijn vrijgekomen begon de Bob Marley van het cricket met zijn briljante innings. De werpers van het Afrikaanse land zagen de ballen alle kanten opgaan. Na 138 ballen had Gayle de magische grens van 200 runs bereikt.
Hij probeerde vervolgens nog een record te breken: het aantal keren dat hij een bal uit het veld slaat. Dat stond op zestien keer. Gayle had dat aantal bereikt toen hij op de laatste bal een uiterst poging deed de bal op de tribunes van de Manuka Oval in Canberra te krijgen, maar hij werd uit gevangen.
'Geweldig'
Wel is de speler van de WestIndies de eerste die een inning van honderd runs heeft geslagen in het snelle Twenty20, een tweehonderd in eendaagse wedstrijden en driehonderd in het zogeheten testcricket.
'Dit is geweldig voor het team en voor mezelf', zei Gayle. 'Het is een tijd geleden dat ik veel runs maakte. Ik stond onder druk. Ik hoop dat dit het begin is van nieuwe successen.'
Het hoogste aantal runs in eendaags cricket, dus niet alleen op een WK, blijft in handen van de Indiër Rohit Sharma. Hij bereikte het aantal van 264 in een reguliere interland tegen Sri Lanka.
De prestatie van Gayle - een liefhebber van sterke drank, vrouwen en dikke sigaren - is een opsteker voor de West-Indies, die met de nodige interne problemen naar het wereldkampioenschap waren afgereisd. Het team verloor de eerste wedstrijd zelfs van Ierland, maar herstelde zich door een eenvoudige zege op Pakistan.
In de jaren zeventig en tachtig waren de West-Indies gevreesd om hun grote en snelle bowlers, onder wie Michael Holding. Zijn bijnaam was 'De fluisterende dood'. De afgelopen decennia doen vooral hun slagmensen van zich spreken. De grootste was Brian Lara die elf jaar geleden tijdens een testwedstrijd tegen Engeland 400 runs (op 778 ballen) bijeensloeg zonder uit te gaan.