Samenvattingen eredivisie blijven bij NOS

De komende drie jaar blijven de eredivisiesamenvattingen te zien bij de NOS. Dat hebben Eredivisie Media & Marketing (EMM) en de omroep woensdag bekendgemaakt. De samenvattingen gaan niet naar het mediabedrijf FOX. De eigenaar van de live-rechten had voor de samenvattingen een open zender in Nederland opgezet.

VAN ONZE VERSLAGGEVER THIJS VAN SOEST

AMSTERDAM - 'Die zender is voor de langere termijn. Zoals vanaf de start altijd is benadrukt', verklaarde Frank Rutten, baas van de EMM. Maar dat de kijkcijfers van dit nieuwe open kanaal sinds de start vorig jaar augustus bijzonder tegenvallen, moet de NOS niet slecht zijn uitgekomen. Het levert de omroep in ieder geval de komende drie jaar goedscorende weekeinden op, al dan niet met het bord op schoot.

NOS-baas Jan de Jong is tevreden: 'Onze uitzendingen van de eredivisie op zaterdagavond zijn succesvoller dan ooit. En Studio Sport op zondagavond zeven uur hoort steevast bij de best bekeken programma's. De kracht van ons merk is enorm.'

Ingewijden melden woensdag dat de NOS 20 miljoen euro per jaar voor de rechten zal betalen. Dit bod lag veel hoger dan die van medebieders RTL en SBS, die naar verluidt beide niet meer dan de helft boden.

De goedbekeken uitzendingen bij de NOS vormen een prima etalage voor de vele betaalkanalen van FOX waarop de live-wedstrijden van de eredivisie te zien zijn, maar ook samenvattingen van veel internationale competities. Het verplaatsen van de samenvattingen naar de eigen open zender - hetgeen dus met gesloten beurs had gekund - betekent een te groot risico voor FOX. Als voorbeeld geldt de keiharde afstraffing van Talpa in 2005, toen die zender aan de haal ging met het Nederlandse voetbal.

Het slecht bekeken open kanaal van FOX als nieuwe thuisbasis zou de kijkcijfers van de samenvattingen geen goed doen. Minder kijkers betekent vervolgens minder mogelijkheden om de betaalzenders van FOX bij een groot publiek onder de aandacht te brengen. En dat is hard nodig, want deze abonneekanalen doen het slecht, zo blijkt uit cijfers van de Stichting Kijkonderzoek.

Gemiddeld kijken er slechts een paar honderdduizend kijkers naar de livewedstrijden op Fox Sports Eredivisie 1. Die van Ajax worden nog het best bekeken (300.000), daarna volgen Feyenoord (270.000) en PSV (237.000). De overige betaalkanalen worden nog minder bekeken, met de internationale competities als dramatisch dieptepunt (kijkcijfer 0). Dit schrijft Voetbal International deze week.

Het maakt de keuze voor de vertrouwde NOS nog logischer. De deal is gesloten voor de komende drie seizoenen en geldt voor alle media: tv, internet en radio.

Frank Rutten: 'Dit schept een duidelijk aanbod: voor alle live-wedstrijden kan men terecht bij Fox Sports Eredivisie en voor de samenvattingen bij de NOS.' Mogelijk is over drie jaar de open zender van FOX voldoende opgetuigd dat er alsnog voor een commerciële overstap wordt gekozen.

De deal met de EMM betekent wel dat de NOS afscheid moet nemen van een ander, duur rechtenpakket: de Champions League. NOS-baas De Jong: 'De komende jaren zullen we alleen maar minder geld aan voetbal gaan uitgeven. We zijn voorlopig uitgeshopt. Dat wil zeggen dat als het contract afloopt, we geen bieding zullen doen.'

De wedstrijden uit de Champions League zijn voorlopig nog wel te zien bij de publieke omroep; het contract loopt nog tot mei 2015.

undefined

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden