Rosenthal doet nieuwe poging: Paars-plus
Informateur Uri Rosenthal spreekt maandag met de fractievoorzitters van VVD, PvdA, D66 en GroenLinks. Hij wil weten of onderhandelen over Paars-plus ‘zin heeft’.
VVD-leider Mark Rutte verklaarde vrijdag dat zijn eerste voorkeur nog altijd uitgaat naar een centrum-rechts kabinet van VVD, PVV en CDA. Die optie sneuvelde donderdag op de weigering van het CDA daarover te onderhandelen. Tegenover Rosenthal heeft Rutte een ‘middenkabinet’ van VVD, PvdA en CDA als tweede mogelijkheid genoemd. Als argumenten voerde hij ‘het landsbelang’ en ‘de noodzaak van herstelbeleid’ aan.
Meerderheidskabinet
Maar PvdA-leider Job Cohen wees die variant bij de informateur af en pleitte voor Paars-plus. Alexander Pechtold (D66) en Femke Halsema (GroenLinks) sloten zich bij Cohen aan. De vier partijen hebben samen 81 zetels in de Tweede Kamer, ruim voldoende voor een parlementair meerderheidskabinet.
VVD: samen met PvdA en CDA.
PvdA: PvdA,VVD,D66,GroenLinks (Paars-plus).
CDA: De bal ligt bij de VVD.
D66 en GroenLinks: volmondig Paars-plus.]]>
Rutte ziet nog altijd weinig in Paars-plus. Hij acht de kans klein dat hij als voorman van de liberalen overeenstemming kan bereiken met drie progressieve partijen. Ook in de verkiezingscampagne zei hij al dat de verschillen tussen VVD en PvdA sinds de jaren zeventig niet zo groot zijn geweest. Tegelijkertijd voelt hij zich als verkiezingswinnaar verantwoordelijk om ‘alle opties open te houden’.
Complexe verkiezingsuitslag
Op de vraag wat hij ervan vindt dat Cohen een middenkabinet blokkeert, antwoordde hij: ‘Daar neem ik kennis van.’ Rutte ziet meer programmatische mogelijkheden tussen VVD en PvdA als het CDA aanschuift, dan wanneer met name GroenLinks mee onderhandelt. ‘Maar we moeten ons blijven realiseren dat we te maken hebben met een uiterst complexe verkiezingsuitslag’, zei Rutte.
Pechtold (D66) is opgetogen over de gesprekken voor Paars-plus. ‘Ik heb bij de informateur al iets van het achterste van mijn tong laten zien om het tempo er in te houden. ’
Het staat nog niet vast dat er de komende weken echt over Paars-plus wordt onderhandeld. Rosenthal noemt zijn ronde van maandag nadrukkelijk een ‘tussenstap’.