Rijksmuseum krijgt globes in bruikleen

Het Rijksmuseum in Amsterdam krijgt voor minimaal 3 jaar twee zeldzame globes in bruikleen. De hemel- en aardeglobe van Willem Jansz. Bleau komen uit de collectie van Museum Het Valkhof in Nijmegen en zijn de afgelopen maanden gerestaureerd.

null Beeld Thinkstock
Beeld Thinkstock

De globes, die in 1663 door de stad Nijmegen zijn aangekocht, waren zo sterk vervuild en verkleurd dat de continenten en de sterrenhemel niet meer te zien waren. Ook zaten er barsten in de bollen.

Beide exemplaren werden gerestaureerd dankzij een bijdrage van de BankGiro Loterij. Vanaf donderdag zijn ze te zien in de Wetenschapszaal, maakten de musea woensdag bekend.

Deze week zijn nog röntgenfoto's van de globes gemaakt bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed in Amsterdam. Hiermee was het mogelijk de houten constructie van de holle globes van binnen goed te bekijken.

De cartografische meesterwerken zijn gemaakt in de destijds beroemde werkplaats van Willem Jansz. Bleau en zijn zoon Joan. Omdat vader en zoon als kaartenmaker werkten voor de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) waren ze snel en goed geïnformeerd over de nieuwste ontdekkingen.

Als Museum Het Valkhof over een aantal jaren klaar is met de ingrijpende herinrichting van de vaste presentatie, komt het globepaar terug naar Nijmegen.

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden