PSV weet zich geen raad met 'klitvoetbal' van Roda JC

Naar voren, bulderden Stevens en Achterberg gisteravond op Kaalheide voortdurend, maar een moment van onachtzaamheid achterin kostte Roda JC twee punten....

PAUL ONKENHOUT

Van onze verslaggever

Paul Onkenhout

KERKRADE

Het werd 1-1 in Kerkrade en daarmee voelde niet PSV, maar Roda zich te kort gedaan. De Eindhovenaren die zondag Feyenoord nog zo ferm hadden geattaqueerd, werden opgejaagd en maakten een hulpeloze indruk. Vier gele kaarten kreeg PSV en het duidde erop dat de ploeg zich op Kaalheide bepaald ongemakkelijk voelde.

Dat was verrassend voor wie zondag in het Philips-stadion getuige was geweest van de triomf over Feyenoord. Stevens en Achterberg bleken zorgvuldig te hebben gekeken en lieten hun spelers gisteravond fel op hun tegenstanders klitten. Spelverdeler Jonk wist zich daardoor op het middenveld geen raad en in de tweede helft begon zelfs zijn techniek hem in de steek te laten.

Als Doomernik Jonk niet voor de voeten liep, was Van der Luer wel ter plaatse. Indirect werd Ronaldo er het slachtoffer van. De Braziliaan kreeg weinig bruikbaars aangereikt van Jonk en verloor zijn duel op punten van de excellerende De Kock.

In vijf wedstrijden op rij had Ronaldo gescoord, maar gisteravond vond hij voor de eerste maal zijn meerdere.

Vijf punten bedraagt de achterstand van PSV inmiddels op Ajax en de competitie heeft al na acht competitieronden een schijnbaar doods karakter. PSV-trainer Advocaat gaf toe dat de 'constante factor' in zijn elftal nog ontbreekt. Maar fijntjes wees hij erop dat de ploeg van vorig seizoen in Kerkrade zonder twijfel de kracht niet had gevonden om in de tachtigste minuut langszij te komen. 'Daarin slaagden we nu wel. Dat is vooruitgang.'

Bovendien stelt het competitieschema hem enigszins gerust. Ajax trof tot nu toe slechts één ploeg uit de Top-6 van vorig seizoen, voor PSV was Roda JC al de vijfde opponent uit die categorie.

Roda JC leek gisteren wèl op de ploeg van vorig seizoen, verdedigde gewaagd maar geconcentreerd, viel bij vlagen hartstochtelijk aan en trainer Stevens voelde zich de morele winnaar. 'Er stond een team, er was strijd, maar er is maar één punt', zei hij naderhand. Maar een punt is een punt en Roda JC was er volgens hem toch maar mooi in geslaagd 'die twee klasbakken voorin' (Ronaldo en Nilis) uit te schakelen.

PSV startte loom aan het duel, Roda JC daarentegen furieus en de beloning bestond uit vier hoekschoppen in de eerste tien minuten. Het offensief oogde aangenaam, maar leek PSV niet te verontrusten. Waar in het verleden de Eindhovense ploeg begon te trillen als een tegenstander zich schrap zette, blijft PSV de laatste weken defensief keurig op de been.

Daardoor kreeg Roda in de eerste helft ondanks het veldoverwicht slechts één kans. Al na drie minuten dwarrelde de bal na een rush van Van Galen voor de voeten van Graef. Het dikkerdje dat twee weken geleden op Kaalheide Koeman in het geniep een oplawaai had verkocht en ook tegen PSV zijn tegenstanders tartte met stiekeme stoten en trappen, slaagde er niet in Waterreus te passeren.

De trap waarmee Pahlplatz Graef later tot de orde riep, trof overigens wel doel. Scheidsrechter Jol ontging het incident, zoals de Hagenaar gisteravond wel meer onoirbaars over het hoofd zag. Advocaat greep wel in, deels omdat PSV tot op dat moment aanvallend weinig te bieden had. Pahlplatz werd in de rust vervangen door Hoekstra.

De uitblinker in Kerkrade speelde in geel-zwart. Johan de Kock deed wat slechts weinigen is gegund, Ronaldo uitschakelen. Hij deed het met eerlijke middelen en boordevol zelfvertrouwen. Eén kans kreeg Ronaldo desondanks toen hij in de 46ste minuut de bal mee kreeg uit een kluts. De Braziliaan schoot de bal listig, maar onzorgvuldig in (over).

In de slotminuut vond Ronaldo nog de kracht voor een venijnig schot dat enkele centimeters naast de paal eindigde.

Dat was rechtvaardig, want een tweede tegentreffer zou hebben misstaan op Kaalheide waar de score in de 68ste minuut werd geopend door Roelofsen. Hij schoot bekwaam in nadat een hoekschop van Van der Luer verwarring had gesticht in de PSV-defensie. In de 79ste minuut snelde Hoekstra het wankelende PSV te hulp door Senden te passeren met de bal aan de linkervoet.

Anders dan twintig minuten tevoren toen hij de vrijstaande Ronaldo had genegeerd en doelman Hesp redde, koos hij ditmaal wel voor een voorzet. Invaller Eijkelkamp miste, onopzettelijk zo leek het, waardoor Cocu de bal in alle rust in het verlaten doel kon schuiven.

De laatste aanval van de avond vond na de wedstrijd plaats. Stevens beschuldigde de KNVB er van te sollen met de clubbelangen. De bond weigert mee te werken aan een verzoek van Roda om het competitieduel met FC Groningen een dag, van zaterdag naar vrijdag, te vervroegen. De Limburgers voelen zich benadeeld omdat ze op dinsdag in Lissabon tegen Benfica spelen en de voorbereidingstijd te kort achten.

De Limburger maakte gisteravond desondanks een opgewekte indruk, hoewel de aanhang Roda dit seizoen op Kaalheide nog niet eenmaal heeft zien zegevieren. Maar Stevens wordt getipt als nieuwe trainer van Feyenoord en dat deed hem zichtbaar goed. Tot een fijn gesprek met Feyenoord-voorzitter Van den Herik is het echter nog niet gekomen, zo vertelde hij gisteren.

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden