Ontslagen bij fusie PCM Uitgevers

Naar schatting vijftien mensen zullen hun huidige baan verliezen vanwege de door PCM Uitgevers voorgenomen fusie van de literaire fondsen J.M....

Volgens Ben Knapen, lid van de Raad van bestuur van PCM Holding is er met name bij Meulenhoff sprake van 'boventalligheid' als het gaat om personeel. De meeste slachtoffers zullen dan ook onder de 32 medewerkers van Meulenhoff vallen.

De komende dagen worden gesprekken gevoerd met de medewerkers: welke mensen mee over willen, en welke misschien naar andere afdelingen binnen PCM Uitgevers kunnen worden overgeplaatst, aldus Knapen.

Voor de lezers van Connie Palmen, Arnon Grunberg of Adriaan van Dis verandert er weinig. In de winkel zullen gewoon boeken met de logo's Bert Bakker, Prometheus, Vassallucci en Meulenhoff blijven verschijnen; de vier onafhankelijke fondsen blijven binnen de nieuwe uitgeverij, die Meulenhoff Prometheus Uitgevers gaat heten, bestaan.

Voor Meulenhoff is de fusie echter de zoveelste klap. Drie jaar geleden stapten met het vertrek van uitgeefster Tilly Hermans meer dan twintig auteurs over naar Hermans' nieuwe uitgeverij Augustus. Maar ook daarvoor draaide Meulenhoff al verlies. Ook bij Prometheus gingen in een jaar schrijvers als Marga Minco en Carry Slee weg, evenals de belangrijke uitgeefster Plien van Albada.

Onder andere door de overheadkosten van de vier fondsen te bundelen, hoopt PCM het verlies terug te dringen. 'We willen weer terrein terug veroveren.'

Knapen: 'De boekengroep van PCM heeft het de laatste jaren niet zo geweldig gedaan.' De oorzaak van de problemen is volgens Knapen een combinatie . 'De markt is lastig. We zaten in een vicieuze cirkel. In een soort paniek om uit de rode cijfers te komen, gingen de fondsen steeds meer titels uitgeven. Er was geen ruimte meer om een fonds op te bouwen.' Knapen hoopt dat de fusie die ruimte wel brengt. 'Dat je niet meer elke titel hoeft uit te geven om maar geld te verdienen.'

Een andere oorzaak is volgens Knapen dat 'andere uitgeverijen het goed gedaan hebben'. 'Met name Robert Ammerlaan van De Bezige Bij heeft met coryfeeals Harry Mulisch een enorme magneetwerking. Je zag overigens toen hij wegging bij Ambo/Anthos, dat daar ook mensen weggingen.'

Ook inhoudelijk zal er met de fusie het een en ander veranderen. 'De profielen zullen wat meer worden aangescherpt', zegt Knapen. Bert Bakker wordt volgens hem de zakelijke tak, voor politieke, economische en maatschappelijke non-fictie; het klassieke Meulenhoff moet zich nog meer richten op 'literair esthetische, high-brow karakter'; Prometheus zal de meer dynamische, experimentele boeken uitgeven; en van Vassallucci kunnen we de 'wat wildere, experimentele' boeken en gekke marketingstunts verwachten.

Hoewel Annette Portegies, uitgever van Meulenhoff, in het laatst verschenen nummer van het vakblad Boekblad, nog zegt dat Meulenhoff en Prometheus twee 'verschillende bedrijven, met twee verschillende nestgeuren en manieren' zijn, ziet Knapen geen probleem in het samengaan van de concurrenten. 'Teveel is niet goed, maar een beetje concurrentie is goed. Dat behoudt de nestgeur. Wel zal er meer overleg zijn dan voorheen. In de toekomst moet het zo zijn dat het eigen fonds het primaire aandachtsgebied is van een medewerker. Maar ik hoop ook dat ze, als ze een schrijver tegenkomen, meedenken met een ander fonds.'

Ondanks de scherpere profilering en een aangekondigde vermindering van het aantal titels, verwacht Knapen dat er niet zo veel zal veranderen voor de schrijvers zelf. 'Auteurs moeten zich blijven thuisvoelen.'

Meer over

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright. Linken kan altijd, eventueel met de intro van het stuk erboven.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2021 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden