Nieuwe instantie gaat toezien op kabeltv-firma's

Het Commissariaat voor de Media moet verdwijnen en opgaan in een grotere toezichthouder, een Commissariaat voor de Telecommunicatie. Die nieuwe instantie moet onder meer gaan toetsen of de rekeningen die televisiekijkers van kabeltv-exploitanten ontvangen, wel redelijk zijn....

FOKKE OBBEMA

Van onze verslaggever

Fokke Obbema

AMSTERDAM

Dat stelt A. Geurtsen, voorzitter van het Commissariaat voor de Media. De nieuwe toezichthouder zou wat hem betreft al volgend jaar moeten beginnen. 'Maar dat is, vrees ik, te veel gevraagd van de wetgever.'

Voorbeeldfuncties ziet hij in buitenlandse toezichthouders als de Franse CSA en de Amerikaanse FCC. Hun bevoegdheden strekken zich uit over media èn telecommunicatie. De FCC toetst ook al de redelijkheid van de tarieven van kabeltv-exploitanten.

Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat liet de Tweede Kamer vorige week weten 'versneld' te willen overgaan tot de instelling van een onafhankelijk toezichtsorgaan voor de telecommunicatie, maar zij liet zich niet uit over de verhouding tot het Commissariaat voor de Media, dat in beginsel buiten haar werkterrein valt.

Geurtsen is daarover zeer uitgesproken. 'Het is één wereld: de audiovisuele media zijn niet anders dan een sub-groep van telecommunicatie. Het zou dwaas zijn om twee commissariaten te hebben.'

Bij de telecom-toezichthouder van Jorritsma gaat het onder meer om toezicht op de concurrentieverhoudingen tussen PTT Telecom en andere aanbieders van telecomdiensten. De concurrenten van KPN-dochter PTT Telecom klagen al jarenlang met een zekere regelmaat over de achtergestelde positie waarin zij zich ten opzichte van PTT Telecom zouden bevinden.

PTT Telecom zal in de nabije toekomst ook concurrentie gaan ondervinden vanuit de mediawereld, met name van kabeltv-exploitanten. Binnenkort mogen de kabeltv-bedrijven ook telecommunicatiediensten gaan aanbieden. 'KTA in Amsterdam en Edon in het noorden van het land lopen al met uitgebreide plannen op dat vlak rond. Dat geeft de noodzaak aan van geïntegreerd toezicht van telecom en media', aldus Geurtsen.

Zie ook pagina 9

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden