Honderden neonazi?s door politie opgepakt in Moskou
Ultranationalisten, die ‘Heil Hitler’ roepen, raken op nieuwe nationale feestdag slaags met politie...
MOSKOU De politie van Moskou heeft dinsdag ongeveer 500 neonazi’s aangehouden die op de Dag van de Nationale Eenheid deelnamen aan een verboden mars richting het Rode Plein. Sommige van de ultranationalisten riepen ‘Heil Hitler’. Ook in andere Russische steden werd gedemonstreerd door al dan niet gemaskerde extreemrechtse jongeren, die leuzen riepen als ‘Rusland voor de Russen’. In enkele steden werden immigranten aangevallen.
De rechtse demonstranten wilden op de Dag van de Nationale Eenheid uiting geven aan hun nationalistische gevoelens. ‘Ik ben hier, omdat ik er trots op ben Rus te zijn’, zei een demonstrant. De Dag van de Nationale Eenheid werd drie jaar geleden in het leven geroepen om de traditionele verjaardag van de Russische revolutie uit 1917 te vervangen.
De nieuwe dag herdenkt de verdrijving van Poolse soldaten in het jaar 1612 uit Moskou. Mensenrechtenorganisaties zeggen dat de dag, waarop de Russische president traditiegetrouw een krans legt bij een monument op het Rode Plein, anti-racistische sentimenten aanwakkert.
Het Moscow Human Rights Bureau maakt melding van een toename van het geweld tegen immigranten in Rusland. In de eerste tien maanden zijn 113 buitenlanders gedood bij aanvallen en 340 gewond geraakt, 50 procent meer dan een jaar eerder. De slachtoffers zijn volgens de BBC vooral afkomstig uit Oezbekistan, Tadzjikistan en Kirgizië.