Hermens: 'Einde van een tijdperk'

VAN ONZE VERSLAGGEEFSTER

AMSTERDAM - Het gebeurt niet vaak, maar zondagmiddag waren Haile Gebrselassie en zijn Nederlandse manager Jos Hermens het plotseling een keer niet met elkaar eens. Hij was helemaal niet moe, zei de 39-jarige Ethiopische atleet na zijn mislukte marathonoptreden in Tokio, over twee weken zou hij zich zo weer aan de klassieke afstand kunnen wagen.

Onzin, oordeelde Hermens. 'Dit betekent het einde van een tijdperk', sprak de manager bewogen woorden tegen het ANP. 'Het kwartje wil alleen bij hem nog niet zo goed vallen.'

Vierde werd Gebrselassie in Tokio op de marathon, zijn tijd - 2.08.17 - is bij lange na niet goed genoeg om recht te hebben op een plek in de Ethiopische olympische selectie. Het loopwonder is voorbijgestreefd door ambitieuze landgenoten die allemaal in zijn voetsporen willen treden. Drie ervan hebben vorige maand in Dubai al een tijd van 2.05 gelopen.

Gebrselassie is tweevoudig olympisch kampioen op de 10.000 meter (1996 en 2000). Het was zijn droom om ook op de marathon naar het allerhoogste te reiken. Hij spiegelde zich aan Mamo Wolde en Miruts Yifter die ook op latere leeftijd olympisch marathongoud wonnen, respectievelijk in 1968 en 1980.

Waar Gebrselassie in 2010 nog gedesillusioneerd zijn afscheid aankondigde na een mislukt optreden in New York, een beslissing waar hij een dag later al op terugkwam, lijkt hij zich nu vast te klampen aan zijn sport. Ook na het debacle in Tokio, waar hij tot 36 kilometer aan kop liep maar voorbij werd gestreefd door de Keniaan Kipyego (2.07.37), de Japanner Fujiwara (2.07.48) en de Oegandees Kiprotich (2.07.50), gelooft hij in zijn mogelijkheden. 'Ik zou over twee weken opnieuw een marathon kunnen lopen', sprak Gebrselassie monter. 'De eerste 30 kilometer voelde ik me fantastisch, alleen aan het einde had ik problemen.'

Het lijkt onwaarschijnlijk dat Gebrselassie in het voorjaar nog een poging doet om zich te kwalificeren. Hij kampte de laatste jaren met veel blessures. Ook in Tokio was hij niet pijnvrij. De Ethiopiër liep met pijnstillers om zijn rug te ontzien.

Mogelijk kan Gebrselassie nog uitwijken naar zijn vertrouwde 10.000 meter, maar Hermens lijkt hem daarvan te willen weerhouden. 'Een atleet met zijn status kan echt nog wel verder, maar je wilt niet dat hij ver weg gaat zakken. Daarvoor heeft hij de atletieksport te veel gebracht.'

De komende dagen gaat hij met zijn pupil om tafel zitten. Hermens: 'Zijn afscheid moet op een mooie manier gestalte krijgen.'

undefined

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden