'Gbagbo wilde met alle middelen aanblijven in Ivoorkust'
Laurent Gbagbo wilde na de verloren presidentsverkiezingen van 2010 'met alle middelen, ook met dodelijk geweld' aan de macht blijven in Ivoorkust. Gbagbo en zijn manschappen gingen bij de uitvoering van dat plan over tot moord, verkrachting en de willekeurige arrestaties van aanhangers van zijn tegenstander, Alassane Ouattara, de huidige president van het West-Afrikaanse land.
Dat stelde de hoofdaanklaagster van het Internationaal Strafhof (ICC), Fatou Bensouda, dinsdag in haar openingsverklaring in de zaak-Gbagbo. Hij is het eerste voormalige staatshoofd dat in Den Haag terechtstaat voor het ICC.
Ouattara won de tweede ronde van de presidentsverkiezingen in december 2010 en werd door de VN als winnaar erkend. Maar Gbagbo verzette zich in een maandenlange bloedige gewapende strijd tegen zijn afzetting. De burgeroorlog heeft officieel aan 3000 mensen het leven gekost, maar volgens verslaggevers en mensenrechtenactivisten ligt het ware dodental veel hoger.