EU gaat niet met Zwitsers onderhandelen over vrij verkeer

De Europese Unie is niet bereid om met Zwitserland te onderhandelen over het principe van het vrij verkeer van personen en goederen. Dat zei de voorzitter van de Europese Commissie, José Manuel Barroso, vandaag.

redactie
Een Zwitser loopt langs een campagneposter tegen de massa-immigratie Beeld afp
Een Zwitser loopt langs een campagneposter tegen de massa-immigratieBeeld afp

'Laat er geen illusie over bestaan: wij zullen niet onderhandelen over het vrijhandelsverkeer', aldus de Portugees. Zondag stemde een krappe meerderheid van de Zwitsers voor het instellen van quota voor migranten.

Eerder reageerde de Europese Commissie afkeurend op de volksraadpleging. Volgens het dagelijks bestuur van de EU gaat de geplande immigratiebeperking 'in tegen het principe van het vrije verkeer van personen tussen de EU en Zwitserland.' Het Alpenland is geen lidstaat, maar door talrijke verdragen erg nauw verbonden met de EU.

De Duitse Bondskanselier Angela Merkel waarschuwde de Zwitsers voor het sluiten van de grenzen. 'We respecteren het resultaat van dit referendum, maar het is ook zo dat dit aanzienlijke problemen met zich meebrengt', aldus een woordvoerder van Merkel.

De Franse minister Laurent Fabius van Buitenlandse Zaken sprak van een 'verontrustende stemming, want dit betekent dat Zwitserland zich in zichzelf terugtrekt'. Fabius sprak van 'slecht nieuws voor Europa en voor de Zwitsers omdat Zwitserland (economisch) gestraft zal worden.'

Barroso onderstreepte dat er bindende, internationale verdragen tussen de EU en Zwitserland zijn, die moeten worden nageleefd.

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden