Een Tokay uit Hongarije is heel wat anders
Bij de voorgerechten schenkt maître Jan Huurdeman van restaurant Solo een Pinot Gris 2004 Cuvée Réserve van Martin Schaetzel. Een wijn uit de Elzas dus, een streek die een paar weken geleden in deze rubriek ook al aan bod kwam....
Vandaar dat we voor de variatie met de druivensoort op reis gaan naar Italië en Hongarije. Maar eerst Schaetzel en de voorgerechten.
In de Elzas heeft men de gewoonte Pinot Gris te bottelen met een beetje ‘restsuiker’: druivensuiker die niet in alcohol is omgezet. Dat maakt de wijn een tikkeltje mollig, maar ook niet meer dan dat. Misschien was het het zoetje dat tot het advies leidde, maar dat is helaas te gering voor de goede balans bij de weelde van pompoen en zwarte pruimen; alleen de zuren lijken over te blijven.
Maar bij het tweede gerecht fleurt de wijn helemaal op. Het natuurlijke zoet van vis is veel bescheidener; alles bij elkaar was het gerecht eerder ‘strak’. En dat biedt een perfect podium voor de wijn.
Tot dit jaar mocht op het Elzasser etiket van Pinot Gris nog de oude naam Tokay staan. Dat werd afgeschaft en ook de overgangsregeling is nu echt afgelopen, want recent EU-lid Hongarije had al rechten op die naam: Tokaj is een Hongaarse zoete wijn van uitzonderlijke klasse.
Dit gegeven was aanleiding om naast de Elzasser Pinot Gris maar eens een Hongaar te zetten, de Dunavár 2005 (in verschillende wijnhandels te koop voor ca. 3,75 euro). En kijk, opeens zijn we het zoet kwijt. Deze Pinot Gris is strak droog, sappig en fris, en rinkelt het glas uit met een fantastisch aroma van exotisch fruit.
De overstap naar Italië heeft een nog vagere, krommere associatie als grondslag. Ook daar maakte men tot dit jaar een Tokai, die al evenmin iets met de Hongaarse wijn te maken had. Maar de Italiaan is een eigen druivensoort die voortaan als Friulano door het leven moet. Niks te maken met Pinot Gris dus.
We proeven desondanks de Mezzacorona Pinot Grigio Classica 2005 uit Trentino (wijnhandels ca. 6,95 euro), die ook droog, sappig en fris is, dorstlessend, maar niet veel beter dan de Dunavár. De Mezzacorona P.G. Riserva 2004 (wijnhandels ca. 8,50 euro) echter heeft er een diepere laag bij, is ronder en voller. Niet te koud schenken, dan opent hij een rijk aroma van bloemen en een vleug vanille.
Onno Kleyn