CDA levert nog steeds de meeste burgemeesters

Het CDA levert nog altijd de meeste burgemeesters. De christendemocraten hebben in de afgelopen 14 jaar echter wel flink wat posten moeten inleveren.

Een ambtsketting Beeld ANP
Een ambtskettingBeeld ANP

Dat blijkt uit de jongste cijfers over de samenstelling van het lokaal bestuur die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vandaag heeft gepubliceerd. In 1998 had 44 procent van de gemeenten een burgemeester van CDA-huize. In 2012 is dat percentage gedaald naar 34 procent.

VVD
De VVD staat op de tweede plaats. De positie van de liberalen is door de jaren heen versterkt. In 1998 had 20 procent van de gemeenten een VVD-burgemeester, nu is dat 26 procent. De PvdA volgt de VVD op de voet met een aandeel van 25 procent. In 1998 was dat nog 29 procent.

Nederland telt 415 gemeenten. Een op de vijf burgemeesters is vrouw. In gemeenten met minder dan 20.000 inwoners is het aandeel vrouwelijke burgemeesters al sinds 1998 het grootst.

Een burgemeester is gemiddeld 57,2 jaar, een wethouder 54,6 en een raadslid 53,1.

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden