agenda exposities

Alkmaar, Galerie Chicory (Luttik Oudorp 56): nieuw werk van David Giorgadze, naast werk van Graziëlla Curelli, Flory Italianer, Carlo Zoli e.a....

beeldende kunst
Amsterdam, Aschenbach & Hofland Galleries (Bilderdijkstraat 165c): schilderijen van Peter Vos. van 8 december t/m 26 januari; wo t/m za en eerste zo v/d maand 12-17u. Tel. 020-4121778 (www.xs2art.com).

beeldende kunst
Haarlem, De Hallen (Grote Markt 16): I am scared of America, samenwerking tussen Erik van Lieshout en Kelley Walker in een installatie met schilderijen, sculpturen, video’s en zeefdrukken; voorts zeven videowerken van Andrea Fraser; en boeken en multiples van Luuk Wilmering. Van 8 december t/m 2 maart; di t/m za 11-17u zo 12-17u. Tel. 023-5115775 (www.dehallen.com).

beeldende kunst
Schiedam, Stedelijk Museum (Hoogstraat 112): Onmetelijk optimisme, galeriehouders en hun kunstenaars tussen 1945 en 1970, gericht op dertien galeries die de avant-gardekunst uit deze jaren vertegenwoordigde. Van 9 december t/m 2 maart; di t/m za 11-17u zo 12.30-17u. Tel. 010-2463666 (www.stedelijkmuseumschiedam.nl).

beeldende kunst
Venlo, Museum van Bommel van Dam (Deken van Oppensingel 6): Birth Copulation Death, werk op papier van Frank van Hemert. Van 7 december t/m 25 februari; (DIS) connected, recent existentieel interieur van Karin van Pinxteren en conceptuele installatie van Julia Winter. Van 7 december t/m 24 februari; di t/m zo 11-17u. Tel. 077-3513457 (www.vanbommelvandam.nl).

beeldende kunst
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

beeldende kunst
Almere, Museum De Paviljoens (Odeonstraat 3): At Random? Netwerken en kruisbestuivingen, onderzoek naar de creatieve processen in de huidige netwerksamenleving, t/m 6 april; wo za 12-17u do vr 12-21u. Tel. 036-5450400 (www.depaviljoens.nl).

beeldende kunst
Amstelveen, Cobra Museum (Sandbergplein 1-3): Paintbox, wandinstallatie van Johannes Schwartz, t/m 13 januari; China Now, kunst in tijden van verandering, overzicht van hedendaagse Chinese kunst, t/m 27 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 020-5475050 (www.cobra-museum.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, Stedelijk Museum CS, Post CS-gebouw (Oosterdokskade 5): Docking Station: Josef Strau - Voices and Substitutes, ‘verhalende ruimten’ waarin teksten in relatie tot objecten worden gebracht, t/m 6 januari; Toeval gezocht, jonge kinderen exposeren in het Stedelijk, t/m 6 januari; Andy Warhol - Other Voices, Other Rooms, film, fotografie, video en bekende iconen, t/m 13 januari; Cruel Bonsai, sculpturen van Heringa/Van Kalsbeek, t/m 6 januari; dagelijks 10-18u. Tel. 020-5732737 (www.stedelijk.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, Rijksmuseum (Stadhouderskade 42): Te Gast: The Leaping Horse, topstuk van de 19de eeuwse Britse schilder John Constable, t/m 17 december; dagelijks 9-18u. Tel. 020-6747000 (www.rijksmuseum.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, Museum het Rembrandthuis (Jodenbreestraat 4): Rembrandt, de etser. De kunstenaar aan het werk, portretten, landschappen, figuurstudies en bijbelse taferelen, t/m 10 februari; dagelijks 10-17u. Tel. 020-5200400 (www.rembrandthuis.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, Joods Historisch Museum (Nieuwe Amstelstraat 1): Moderne meesterwerken uit Moskou, schilderijen en tekeningen uit 1910-1940, t/m 10 februari; dagelijks 11-17u. Tel. 020-5310310 (www.jhm.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, De Appel (Nieuwe Spiegelstraat 10): Of two minds simultaneously, schilderijen, sculpturen, objecten en keramiek van Richard Hawkins, t/m 3 februari; Adriano, installatie van Alberto de Michele, t/m 3 februari; di t/m zo 12-17u. Tel. 020-6255651 (www.deappel.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, Van Gogh Museum (Paulus Potterstraat 7): Van Gogh en Bernard: een kunstenaarsvriendschap, schilderijen, tekeningen en brieven, t/m 27 januari; Japanse geïllustreerde boeken, 17de-20ste eeuw, boeken, prenten en foto’s, t/m 6 januari; Anton Mauve en Vincent van Gogh: de meester en zijn leerling, Van Goghs leertijd bij Anton Mauve, een gevestigd schilder van de Haagse School, t/m 7 september 2008; Barcelona 1900, werken over Barcelona rond 1900, t/m 20 januari; Vincent van Gogh en Georges Seurat, Van Goghs Oever van de Seine (1997) in dialoog met Seurats De Seine bij Courbevoie (1883-84), t/m 31 december; dagelijks 10-18u vr 10-22u. Tel. 020-5705252 (www.vangoghmuseum.nl).

beeldende kunst
Arnhem, Museum voor Moderne Kunst (Utrechtseweg 87): Het Mankes Perspectief, schilderijen, tekeningen en grafiek van Jan Mankes (1889-1920), t/m 27 januari; Realisten 1910-1950, verzameling van neorealisten, t/m 30 december; di t/m vr 10-17u; za zo 11-17u. Tel. 026-3512341 (www.mmkarnhem.nl).

beeldende kunst
Assen, Drents Museum (Brink 1): Pieter Pander: Geen Bloemen, figuratieve schilderijen, t/m 6 januari. di t/m zo 11-17u. Tel. 0592-377773 (www.drentsmuseum.nl).

beeldende kunst
Breda, Breda’s Museum (Parade 12-14): Par coeur, tekeningen van Paul Bartels, t/m 3 februari; di t/m zo 10-17u. Tel. 076-5299300 (www.breda-museum.nl).

beeldende kunst
Den Bosch, Stedelijk Museum (Magistratenlaan 100): Born April 9th, schildering en een tiendelige video-installatie van Sadik Kwaish Alfraji, t/m 13 januari; Uitgelicht, werk van Kees van Dongen, t/m 6 januari; Voorbij de modern movement, keramiek, t/m 13 januari; Gebroken Lijnen, sieraden van Emmy van Leersum, t/m 13 januari; Are you crazy?, keramiek van Lucio Fontana, t/m 13 januari; di do 13-21u wo vr t/m zo 13-17u. Tel. 073-6273680 (www.sm-s.nl).

beeldende kunst
Den Bosch, Noordbrabants Museum (Verwersstraat 41): Wauw!, het dagelijks leven in de jaren 70, t/m 28 januari; di t/m vr 10-17u za zo 12-17u. Tel. 073-6877877 (www.noordbrabantsmuseum.nl).

beeldende kunst
Den Bosch, Grafisch Atelier (Boschveldweg 471): Grafiek van Henk Visch, ingekleurde etsen, t/m 16 december; do t/m zo 13-17u. Tel. 073-6134277 (www.gadenbosch.nl).

beeldende kunst
Den Haag, Gemeentemuseum (Stadhouderslaan 41): Zeger Reyers Aqua Boogie II, installatie t.g.v. de Ouborg Prijs, t/m 13 januari; Koninklijke Prijs, werken die genomineerd zijn voor de Koninklijke Prijs voor Vrije Schilderkunst, t/m 6 januari; Daniel Richter, schilderijen van groot formaat, t/m 24 maart; Willem van Konijnenburg. Schepper van de ideale schoonheid, tekeningen en schilderijen tussen 1910 en 1925, t/m 16 december; Têtes Fleuris, portretten van o.a. Picasso, Daumier, Van Dongen en Appel, t/m 16 december; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3381111 (www.gemeentemuseum.nl).

beeldende kunst
Den Haag, Mauritshuis (Korte Vijverberg 8): Hollanders in beeld, portretten uit de Gouden Eeuw, t/m 13 januari; di t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 070-3023435 (www.mauritshuis.nl).

beeldende kunst
Eindhoven, Van Abbemuseum (Bilderdijklaan 10): Vormen van verzet, kunstenaars en het verlangen naar sociale verandering van 1871 tot heden, t/m 6 januari; Plug in - De collectie anders, de collectie van het museum wordt steeds anders gepresenteerd d.m.v. een reeks op zichzelf staande tentoonstellingen in de zalen van het nieuwe gebouw, t/m april 2009; di t/m zo 11-17u do tot 21u. Tel. 040-2381000 (www.vanabbemuseum.nl).

beeldende kunst
Eindhoven, Centrum kunstlicht in de kunst (Emmasingel 31): Schrijven met licht, objecten en ruimtelijke installaties, t/m 27 januari; di t/m zo 12-16u. Tel. 040-2755183 (www.kunstlichtkunst.nl).

beeldende kunst
Groningen, Groninger Museum (Museumeiland): Atelier Beijing - Zhuang Hong Yi en Lu Luo, monumentale werken, t/m 13 januari; De kring rond Kirchner. Expressionismus aus den Bergen, schilderijen, tekeningen, grafiek, houtsculpturen, t/m 13 januari; di t/m zo 10-17u. Tel. 0900-8212132 (www.groningermuseum.nl).

beeldende kunst
Haarlem, Theo Swagemakers Museum (Stoofsteeg 6): Vrienden exposeren hun Theo Swagemakers schilderijen, samengesteld door twaalf verzamelaars, familie en vrienden, t/m 8 januari; werk van Agnes van de Beek-Moons, Reinier Kamphuis, Anneke Harting en Haije Gemser, t/m 8 januari; do t/m zo 13-17u. Tel. 023-5327761 (www.swagemakersmuseum.nl).

beeldende kunst
Heerenveen, Museum Belvedere (Oranje Nassaulaan 12): werk van Roger Raveel, t/m 6 januari; di t/m zo 11-17u do vr tot 21u. Tel. 0513-644999 (www.museumbelvedere.nl).

beeldende kunst
Heerlen, Stadsgalerij (Bongerd 18): KunstSupermarkt, kunstwerken die ook te koop zijn voor prijzen van 1 t/m 350 euro, t/m 13 januari; di t/m vr 11-17u do tot 20u za zo 13-17u. Tel. 045-5772210 (www.stadsgalerijheerlen.nl).

beeldende kunst
Laren, Singer Museum (Oude Drift 1): Schilders van de ziel. Symbolisme in Frankrijk, schilderijen, werken op papier en sculpturen uit 1890-1914 van o.a. Gustave Moreau, Odilon Redon, Camille Claudel en Eugène Grasset, t/m 27 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 035- 5393939 (www.singerlaren.nl).

beeldende kunst
Leeuwarden, Fries Museum (Turfmarkt 11): Freem, ruimtevullende installatie van Klaske Oenema, t/m 6 januari; Littekens zonder tijd, bladen van kunstenaars als Armando, Joe Tilson en Ed Kienholz, t/m 27 januari; Beautiful People, werk van o.a. Jan Fabre, Paul McCarthy, Bruce Nauman en Raymond Pettiborn over wat het streven naar schoonheid betekent voor de ‘ware kant van de mens’, t/m 6 januari; Pier Pander (1864-1919), Nederlands beroemdste beeldhouwer, het verhaal van de schipperszoon die in Rome uitgroeit tot beroemd kunstenaar, t/m 6 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 058-2555500 (www.friesmuseum.nl).

beeldende kunst
Maastricht, Bonnefantenmuseum (Avenue Céramique 250): Verder met Cuypers en Sturm, monumentale neogotische wandschilderingen uit het Rijksmuseum, t/m 17 februari; Land of Crystal, sculptuur, papier-maché figuur, teksten, keramische wandreliëfs, vlaggen en neons van Mai - Thu Perret, t/m 6 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 043-3290190 (www.bonnefanten.nl).

beeldende kunst
Nijmegen, Het Valkhof (Kelfkensbos 59): Seventies in Nijmegen, tien krejatieve aksiejaren, actiewand, films, video-interviews, pamfletten en affiches (kunst)objecten en een spirituele ruimte, t/m 6 januari; di t/m vr 10-17u za zo 12-17u. Tel. 024-3608805 (www.museumhetvalkhof.nl).

beeldende kunst
Otterlo, Kröller-Müller Museum (Houtkampweg 6): Het raadsel van ‘dubbel-Ingres’ - Van Goghs tekeningen in het Kröller-Müller Museum opnieuw bekeken, t/m 27 januari; di t/m zo 10-17u. Tel. 0318-591241 (www.kmm.nl).

beeldende kunst
Rotterdam, Boijmans Van Beuningen (Museumpark 18-20): De collectie één, 400 meesterwerken, tot medio 2008; Enclosures, tekeningen en prenten van het museum, aangevuld met werk van Paul van der Eerden en o.a. Edgar Degas, Fra Bartolommeo en Juste de Juste, t/m 13 januari; Vreemde dingen: surrealisme en design, wereldberoemde schilderijen van Dalí, De Chirico, Magritte en Ernst, naast excentrieke objecten uit de 20ste eeuw, t/m 13 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 010-4419400 (www.boijmans.nl).

beeldende kunst
Rotterdam, Kunsthal (Museumpark): Niet verkeerd!, film, fotografie, kunst en muziek over de geschiedenis van homoseksualiteit, t/m 2 maart 2008; Alles Beweegt, werk van Jean Tinguely, t/m 27 januari; Théophile-Alexandre Steinlen: Meester van Montmartre, schilderijen, tekeningen, illustraties en bronzen beelden van katten, t/m 20 januari; di t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 010-4400301 (www.kunsthal.nl).

beeldende kunst
Rotterdam, Historisch Museum (Korte Hoogstraat 31): Bloedmooi; onze dubieuze relatie met het dier, kunstwerken, design en haute couture, t/m 30 maart; di t/m vr 10-17u za zo 11-17u. Tel. 010-2176767 (www.hmr.rotterdam.nl).

beeldende kunst
Schiedam, Stedelijk Museum (Hoogstraat 112): Groei, aanwinsten van het museum 2003-2007, t/m 6 januari; Drawn to Destruction, tekeningen van Raquel Maulwurf, t/m 6 januari; di t/m za 11-17u zo 12.30-17u. Tel. 010-2463666 (www.stedelijkmuseumschiedam.nl).

beeldende kunst
Spanbroek, Scheringa Museum (Spanbroekerweg 162): De magie van Willink, portretten, dierencomposities, landschappen en tekeningen, t/m 6 januari; dagelijks 10-17u. Tel. 0226-351111 (www.scheringamuseum.nl).

beeldende kunst
Tilburg, De Pont (Wilhelminapark 1): De Stijl in Tilburg, de vriendschap tussen Theo van Doesburg (1883-1931) en Antony Kok (1882-1969) middels brieven, kaarten, foto’s en kunstwerken, t/m 6 januari; Naturen, schilderijen en werken op papier van Reinoud van Vught, t/m 6 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 013-5438300 (www.depont.nl).

beeldende kunst
Utrecht, Centraal Museum (Nicolaaskerkhof 10): de Volkskrant Beeldende Kunst Prijs, winnaar Guido van der Werve met werk dat zich op de grens van performance, conceptuele kunst en film begeeft, t/m 6 januari; Stichting Victor VI: De rijke man en de arme Lazarus door Hendrick ter Brugghen 1925, t/m 13 januari; De Penselen 2007, tekeningen uit de mooist geïllustreerde kinderboeken, t/m 6 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 030-2362362 (www.centraalmuseum.nl).

beeldende kunst
Utrecht, Museum Catharijneconvent (Lange Nieuwstraat 38): Poolse meesterwerken, middeleeuwse beelden, schilderijen en altaarstukken, t/m 6 januari; ma t/m vr 10-17u za zo 11-17u. Tel. 030-2317296 (www.catharijneconvent.nl).

beeldende kunst
Venray, Odapark (Merseloseweg 117): Rock My Religion. Love is the only shelter, hedendaagse kunst over geweld en religie, t/m 1 februari; di t/m zo 11-17u. Tel. 0478-513690 (www.odapark.nl).

beeldende kunst
Voorburg, Museum Swaensteyn (Herenstraat 101): Witte Swaenen, Zwarte Swaenen, kinderboekillustraties van Henriëtte Willebeek Le Mair (1889-1966), t/m 24 februari; wo t/m zo 13-17u. Tel. 070-3861673 (www.swaensteyn.nl).

beeldende kunst
Zeist, Slot Zeist: Het lichaam blootgegeven, tekeningen uit de collectie van de Rijksakademie 1766-1900, t/m 30 december; di t/m vr 11-17u za zo 13-17u. Tel. 030-6921704 (www.slotzeist.nl).

beeldende kunst
Zwolle, Museum De Fundatie (Paleis a/d Blijmarkt, Blijmarkt 20): Het Oog van de Kenner, werken verzameld door Dirk Hannema, t/m 20 januari; di t/m zo 11-17u (www.museumdefundatie.nl).

vormgeving
Amsterdam, Rai (Europaplein): Sieraad, internationale kunstbeurs met werk van edelsmeden en sieraadkunstenaars. Vandaag (13-18u) en vrijdag t/m zondag (11-18u). Zie ook www.sieraadartfair.com

vormgeving
Utrecht, Centraal Museum (Nicolaaskerkhof 10): Script, topstukken uit de mode- en interieurgeschiedenis gepresenteerd in een filmische setting. Van 8 december t/m 8 augustus; di t/m zo 11-17u. Tel. 030-2362362 (www.centraalmuseum.nl).

vormgeving
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

vormgeving
Amsterdam, Bijzondere Collecties (U.v.A. Oude Turfmarkt 129): Aap, vis, boek - Linnaeus in Amsterdam, werken van Linnaeus, t/m 24 februari; ma t/m vr 9.30-17u. Tel. 020-5257300 (bc.uba.uva.nl/bbc).

vormgeving
Amsterdam, Hermitage Amsterdam (Nieuwe Herengracht 14): Art Nouveau - tijdens de laatste tsaren, Franse en Russische Art Nouveau. Centraal staat de glaskunst van Emile Gallé en de gebroeders Daum, t/m 5 mei. Geopend: dagelijks 10-17u. Tel. 020-5308751 (www.hermitage.nl).

vormgeving
Amsterdam, Museum Van Loon (Keizersgracht 672): Stoelen op Stand, zitmeubelen 1650-1900, t/m 14 januari; vr t/m ma 11-17u. Tel. 020-6245255 (www.museumvanloon.nl).

vormgeving
Apeldoorn, CODA (Vosselmanstraat 299): Behang, van Plint tot Plafond, behangontwerpen van Salvador Dali, Roy Lichtenstein, Le Corbusier en William Morris, t/m 18 mei 2008; CODAtrace 1, jonge kunstenaars reageren op werk uit de CODA-collectie, t/m 6 januari; di wo vr 10-17.30u do 10-20.30u za 10-17 zo 13-17u. Tel. 055-5268400 (www.coda-apeldoorn.nl).

vormgeving
Den Haag, Museum Meermanno (Prinsessegracht 30): Henry van de Velde - Boekontwerp tussen Art Nouveau & Nieuwe Zakelijkheid, boekkunst van Henry van de Velde (1963-1957), t/m 6 januari; di t/m vr 11-17u za zo 12-17u (www.meermanno.nl).

vormgeving
Dordrecht, Dordrechts Museum (Museumstraat 40): Tussenstop, project waarbij zes kunstenaars en een graffitigroep (o.a. Luuk Bode, Jay & Friends, Steef van Lent) in het verbouwende museum in de lege zalen aan het werk zijn. In de weekend van 7 t/m 9 en 14 t/m 16 december van 12-17u. Tel. 078-6482148 (www.dordrechtsmuseum.nl).

vormgeving
Hoorn, Affichemuseum (Grote Oost 2-4): Uitgeteld, affiches uit de collectie van ING, t/m 10 februari. Geopend: di t/m vr 11-17u za zo 12-17u. Tel. 0229-299846 (www.affichemuseum.nl).

vormgeving
Leerdam, Nationaal Glasmuseum in het oude Raadhuis (Kerkstraat 18) en Glas Galerie Leerdam (Zuidwal 44): Sea deep, glasontwerpen van Menno Jonker, t/m 17 december; di t/m vr 10-17u za zo 13-17u. Tel. 0345-612714 (www.nationaalglasmuseum.nl; www.ggl.nl).

vormgeving
Leiden, Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): Alledaagse vormgeving in Noord-Korea, foto’s van Paul van Riel, t/m 30 maart; di t/m zo 10-17u. Tel. 071-5168800 (www.rmv.nl).

vormgeving
Ravenstijn, Museum voor vlakglas- en emaillekunst (Marktstraat 22): emaille-sieraden, t/m 30 december; za zo 11-17u. Tel. 0486-411155 (www.vlakglas-en-emaillekunst.nl).

vormgeving
Rotterdam, TENT. en Witte de With (Witte de Withstraat 50): Shared_Space, Frank Bruggeman en Bertjan Pot creëerden een plek van ontmoeting, t/m 27 april; di t/m zo 11-18u. Tel. 010-4135498 (www.tentplaza.nl).

vormgeving
Utrecht, Het Gebouw (Hogeweide 3b): Affiches opgespoord, kunstuitleen Utrecht leent affiches van het Spoorwegmuseum uit, t/m 27 januari; wo t/m zo 12-17u. Tel. 030-2867100 (www.beyondutrecht.nl).

fotografie
Amsterdam, Melkweg Galerie (Marnixstraat 409): Terug, documentaire foto-serie van Roy Dames over de ‘vrijwillige’ terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers. Van 7 december t/m 6 januari; wo t/m zo 13-20u. Tel. 020-5318181 (www.melkweg.nl).

fotografie
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

fotografie
Alkmaar, Stedelijk Museum (Canadaplein 1): Yesterday, popfoto’s door Nico van der Stam, t/m 25 maart; di t/m vr 10-17u za zo 13-17u. Tel. 072-5110737 (www.stedelijkmuseumalkmaar.nl).

fotografie
Amsterdam, Foam Fotografiemuseum (Keizersgracht 609): Mesopotamian Mar-shes, de Mesopotamische Moerassen tussen Iran en Irak door Stijn Verhoeff, t/m 16 januari; Celebrating Life, Ryan McGinley fotografeerde vrienden tijdens een roadtrip door Amerika, t/m 6 januari; dagelijks 10-17u do vr tot 21u. Tel. 020-5516500 (www.foam.nl).

fotografie
Amsterdam, KIT Tropenmuseum (Linnaeusstraat 2): Asmat, historische en hedendaagse fotografie door Wim van Oijen van de gelijknamige bevolkingsgroep uit Nieuw Guinea, t/m 1 juni; Diepe Wildernis, het leven in de binnenlanden van Brazilië door Mark Nozeman en Marcelo Greco, t/m 27 januari; ma t/m zo 10-17u. Tel. 020-5688215 (www.tropenmuseum.nl).

fotografie
Den Haag, Fotomuseum (Stadhouderslaan 43): Worldview, oorlog, ongeluk en alledaagsheid in het werk van Leonard Freed, t/m 13 januari; di t/m zo 12-18u. Tel. 070-3381144 (www.fotomuseumdenhaag.nl).

fotografie
Den Haag, Museon (Stadhouderslaan 37): Wildlife Photographer of the Year 2007, bekroonde natuurfoto’s, t/m 9 maart; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3381338 (www.museon.nl).

fotografie
Eindhoven, De Krabbedans CBKV (Clausplein 10): Earthbound, foto’s van veranderend Brabant door o.a. Wiesje Peels, Hans Wilschut en Marco van Duyvendijk, t/m 30 december; di 12-21u wo t/m zo 12-17u. Tel. 040-2979555 (www.krabbedans.nl).

fotografie
Groningen, Noorderlicht Fotogalerie (Akerkhof 12): De geschiedenis van het vergeten, geënsceneerde fotografie door Rommert Boonstra, t/m 13 januari; wo t/m zo 12-18u. Tel. 050-3182227 (www.noorderlicht.com).

fotografie
Haarlem, Galerie 37 Spaarnestad (Groot Heiligland 37): Isn’t it enough?, de schizofrene wereld van Pyongyang en Beijing door Jedithja de Groot en Tamara Sterman, t/m 6 januari; do t/m zo 12-17. Tel. 023-5185152 (www.spaarnefoto.nl).

fotografie
Leiden, Fotogalerie De Kleine Klup (Nieuwe Rijn 1): Anna, werk van Patricia Börger, t/m 27 januari; dagelijks 12-18u. Tel. 071-5140660 (www.dekleineklup.nl).

fotografie
Rotterdam, Historisch Museum (Korte Hoogstraat 31): Inspiratie Rotterdam, de stad door de lens van o.a. Otto Snoek, Hans Wilschut, Marijn de Jong en Helena van der Kraan, t/m 24 februari 2008; di t/m vr 10-17u za zo 11-17u. Tel. 010-2176767 (www.hmr.rotterdam.nl).

fotografie
Rotterdam, Kunsthal (Museumpark): Zambia! Zambia!, journalistieke roadmovie van Kees van Kesteren, t/m 10 februari; di t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 010-4400301 (www.kunsthal.nl).

fotografie
Rotterdam, Nederlands Fotomuseum (Wilhelminakade 332): The Power Show, werk van Jacqueline Hasskink, t/m 13 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 010-2030405 (www.nederlandsfotomuseum.nl).

fotografie
Scheveningen, Museum Beelden aan Zee (Harteveltstraat 1): Imago, beelden van Caspar Berger, t/m 6 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3585857 (www.beeldenaanzee.nl).

fotografie
Tilburg, Universiteit van Tilburg (Warandelaan 2): Focus op emoties, foto’s van Marrie Bot (1946), t/m 21 december; ma t/m vr 8-18u. Tel. 013-4662000.

fotografie
Venlo, Limburgs Museum (Keulsepoort 5): werk van o.a. Marcel Hectors, Patricia Steur, Jacques Peeters, Andrea Stultiens, t/m 6 januari; di t/m zo 11-17. Tel. 077-3522112 (www.limburgsmuseum.nl).

architectuur
Rotterdam, Nederlands Architectuurinstituut (Museumpark 25): Nest 20, animatiefilm De derde stad van Georg Bohle waarin de vervlechting van de bovengrondse en ondergrondse wereld in een stad wordt verbeeld. Van 8 december t/m 20 januari; di t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 010-4401200 (www.nai.nl).

architectuur
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

architectuur
Amsterdam, Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (Herengracht 380): Cities of Continuous Lines, foto’s, documenten en video met de transformaties van de fascistische architectuur in Italië, door Kevin van Braak en Rossella Biscotti, t/m 12 februari; ma 13-17u di t/m vr 9-17u. Tel. 020-5233800 (www.niod.nl).

architectuur
Amsterdam, Arcam (Prins Hendrikkade 600): Bogotá – the proud revival of a city, de ruimtelijke en sociale ‘revival’ van Bogotá, t/m 26 januari; di t/m za 13-17u. Tel. 020-6204878 (www.arcam.nl).

architectuur
Deventer, Rondeel (Laboratoriumplein 3): projecten van René van Zuuk Architecten, t/m 13 januari; di t/m zo 13-17u. Tel. 0570-611901 (www.rondeeldeventer.nl).

architectuur
Hilversum, Museum Hilversum (Kerkbrink 6): Niet Beschreven Ruimte, circa dertig projecten van Koen van Velsen worden met maquettes, foto’s en tekeningen gepresenteerd, t/m 6 januari 2008; di t/m za 11-17u zo 12-17u. Tel. 035-6292826 (www.museumhilversum.nl).

architectuur
Maastricht, Nederlands Architectuurinstituut (Avenue Ceramique 226): Cuypers. Architectuur met een missie, dubbeltentoonstelling in NAI, Rotterdam en Maastricht, t/m 6 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 043-3503020 (www.naimaastricht.nl).

architectuur
Maastricht, Infocentrum Belvédère (Boschstraat 24): 30 deelnemende projecten aan de Euregionale Architectuur Prijs, t/m 14 december. Tel. 043-4589175 (www.belvedere.nu).

architectuur
Nagele, Museum Nagele (Ring 23): Fort Europa - op zoek naar onbegrensde cultuur, over de culturele identiteit van de Europeaan, t/m 27 januari; Molens anno nu, schilderijen rond het thema molen, t/m 27 januari; do t/m zo 13-17u. Tel. 0527-652579 (www.nagele.nl/museum).

architectuur
Roermond, Stedelijk Museum (Andersonweg 4): Architect Pierre Cuypers (1827-1921), vernieuwer vanuit het verleden, centraal staat het huis van Cuypers d.m.v. digitale projecties, zijn opleiding, culturele omgeving en de kunstwerkplaatsen, t/m 13 januari; di t/m vr 11-17u za zo 14-17u. Tel. 0475-333496 (www.museum.roermond.nl).

letteren
Den Haag, Prinses Mariestraat 34: dinsdag ‘BorderKitchen’ met schrijfster Jeanette Winterson.

letteren
Enschede, Het Bolwerk (Stadsgravenstraat 21): zondag spreekt L.H. Wiener over zijn werk.

letteren
Utrecht, Pieterskerk: woensdag lezen Geert van Istendael en Vrouwkje Tuinman hun brieven aan Belle van Zuylen.

letteren
Utrecht, Salon Saffier (Herenstraat 29): zaterdagavond en zondag om 15u literair programma over het werk en leven van Arthur van Schendel. Met Charles Vergeer (Van Schendel-kenner), Tatiana Radier (actrice) e.a.

lezingen
Amsterdam, SPUI25 (Spui 25-27) vanavond drie lezingen en debat over kunstcollecties, met medewerking van prof. dr. Claudine Chavannes-Mazel, dr. Caroline Roodenburg-Schadd en dr. Arno Witte.

lezingen
Amsterdam, De Balie: vrijdag (19u) debat over ‘de canon van het debat’ t.g.v. het 25-jarig bestaan van De Balie. Met Felix Rottenberg, Paul Kuypers, Chris Keulemans, Andrée van Es, Christoph Buchwald en Anil Ramdas.

lezingen
Arnhem, Posttheater: vanavond debat over kunstsubsidies met Lex ter Braak (Fonds Beeldende Kunst, Bouwkunst en Vormgeving), Rutger Pontzen (kunstcriticus de Volkskrant), Sigrid Hemels (UvL) en Jerome Symons (beeldend kunstenaar).

lezingen
Rotterdam, Zaal Kriterion (Stationsplein 45): woensdag architectuurdebat over het Stationskwartier Rotterdam met Rients Dijkstra (stedebouwkundige), Astrid Sanson (dS+V) en Hans de Jonge (TU Delft). Moderator is Frans Soeterbeek.

laatste kans
Amsterdam, Foam Fotografiemuseum (Keizersgracht 609): Doride/ Ultramarine, t/m 9 december; dagelijks 10-17u do vr tot 21u. Tel. 020-5516500 (www.foam.nl).

laatste kans
Assen, Drents Museum (Brink 1): Meesters en Molens, t/m 9 december; di t/m zo 11-17u. Tel. 0592-377773.

laatste kans
Apeldoorn, CODA (Vosselmanstraat 299): JOC - Jewellery out of context, t/m 10 december; di wo vr 10-17.30u do 10-20.30u za 10-17 zo 13-17u. Tel. 055-5268400 (www.coda-apeldoorn.nl).

Meer over

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright. Linken kan altijd, eventueel met de intro van het stuk erboven.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@volkskrant.nl.