ADO sleept Chinese eigenaar Hui Wang voor het gerecht
De rechtbank wordt het volgende station in de aanhoudende strijd tussen ADO Den Haag en zijn eigenaar Wang Hui. De eredivisieclub wil het Chinese zakenimperium Vansen United op die manier dwingen zijn financiële verplichtingen na te komen.
Dat is de uitkomst van een ingelaste vergadering van aandeelhouders dinsdag in het stadhuis van Den Haag. Die vergadering was nodig omdat ADO Den Haag vandaag bij de KNVB zijn begroting voor het komende jaar moet indienen. Nu Wang Hui vooralsnog in gebreke blijft, wordt ADO mogelijk onder curatele van de voetbalbond gesteld.
Volgens Voetbal International verliep de vergadering tumultueus. De afwezige Wang zou het aftreden van de commissarissen Martin Toet en Kees Jansma hebben geëist. Ze zouden plaats moeten maken voor twee landgenoten van de eigenaar. Ook oud-burgemeester Wim Deetman lag onder Chinees vuur. Maar Deetman vertegenwoordigt de gemeente in de raad van commissarissen en kan niet tot opstappen worden gedwongen.
Bijna twee jaar geleden kocht de 54-jarige Wang Hui namens investeringsmaatschappij Vansen United de noodlijdende voetbalclub. Het idee was dat enerzijds ADO zou uitgroeien tot een subtopper in de eredivisie en anderzijds Haagse voetbalkennis over China werd verspreid. Het liep al snel aan beide kanten spaak. Wang Hui vindt dat de clubleiding in gebreke blijft en de clubleiding verwijt zijn eigenaar de belofte van een kapitaalinjectie telkenmale niet na te komen.
Eind 2015 bracht ADO-directeur Jan-Willem Wigt het conflict in de openbaarheid. Een financiële crisis kon alleen worden afgewend als Wang over de brug kwam. In een interview met de Volkskrant kaatste hij de bal terug. 'Ik ben te aardig geweest voor ADO. Dat wordt nu anders.' Hij achtte de clubleiding niet capabel om ADO zelfvoorzienend te maken.
In dat steekspel moest Wigt het veld ruimen. Zijn vervanger Mattijs Manders slaagde er aanvankelijk in de verhoudingen te normaliseren. Maar met het volgende boekjaar in zicht staan de partijen opnieuw tegenover elkaar en de inzet is dezelfde. Naar verluid gaapt er een gat van 1 miljoen op een begroting van circa 15 miljoen euro.
Ook de Haagse politiek roert zich. De PVV en Groep De Mos, de grootste oppositiepartijen willen dat ADO zich ontdoet van Wang Hui. 'Het is afgelopen met deze koekenbakker', aldus Richard de Mos tegenover Omroep West.
Meer lezen?
Lees hier het interview van de Volkskrant met Wang Hui, afkomstig uit januari 2016.