Zoete Chinese amandelsoep
Er kwam al een bezorgde mail of ik nog bestond. Ja zeker, ik ben er nog. Of weer, want ik was in China waar ik me op het fenomeen van de Kantonese toetjes heb gestort.
Ingrediënten
Voor vier personen:80 gram amandelen
30 gram langkorrelige rijst
6 dl water
100 gr. suiker
1 à dl (kokos)melk
Dat betekent dat het vooral moeilijk is een goed recept te krijgen. Dankzij de Nederlandse overbuurman in de flat waar ik logeer, ontmoet ik Stanley Wong, een Duits-Chinese chefkok. Hij neemt me mee naar de crème de la crème van de zoete soepen: een héél klein restaurantje waar al vier generaties lang niets anders dan zoete soep wordt gegeten. Tong sui (??) is de Kantonese naam ervoor, letterlijk: zoet water. Favorieten zijn zwarte kleefrijstsoep, rode bonensoep en zoete soep van zwarte sesam. Maar recepten, ho maar.
Je moet naar een echte soep-shifu die je persoonlijk de geheimen bijbrengt. Met een paar boekjes en hulp van internet kom je desondanks een heel eind. Mijn eigen favoriet lukt al heel aardig. Dat is amandelsoep van zoete Chinese amandelen die onmiddellijk aan marsepein doen denken, maar dan veel lekkerder. Een alternatief Sinterklaasrecept dus.
Kijk of er bij u in de buurt een Chinese toko is waar ze zoete Chinese amandelen verkopen, gebruik anders de gewone zoete witte amandelen (geen bittere!). Week rijst en amandelen een paar uur in water, giet ze af en pureer ze met 4 dl water in de blender. Hoe langer, hoe gladder het mengsel. Los de suiker op in 2 dl water. Voeg het amandel-rijstmengsel toe en breng de soep aan de kook. Roer af toe. Voeg de (kokos)melk toe en laat nog even pruttelen. Leng indien nodig aan met water.