UitgelichtBlije Kerk
Lang leve de blije, blije Blije Kerk!
Fotojournalist Maarten Boersema trad in 2014 aan als predikant in het Friese Blije. Hij hing zijn camera niet aan de wilgen, hij bracht er de vreugde van het geloof mee in beeld.
Voor de gereformeerde kerken van Nederland worden vele adjectieven gebruikt, maar ‘blij’ is er doorgaans niet een van. Nederlanders die het gereformeerde geloof kennen uit het werk van bekende schrijvers die ermee braken, denken bij deze kerk zelden of nooit aan vrolijke taferelen. Een aantal jaren terug zei toenmalig SGP-leider Bas van der Vlies in een interview met de Volkskrant: ‘Wij gaan opgewekt door het leven.’ Had Frans Bauer dat gezegd, dan had de eindredactie dat een onopvallende uitspraak gevonden. Uit de mond van Van der Vlies klonken die woorden dermate fascinerend dat het citaat als kop het interview sierde.
Interessant is dat ook de gelukswetenschap aanwijzingen bezit van ‘opgewektheid’ in gebieden met veel gereformeerde kerken. Gemeenten in de Bible Belt kwamen uit onderzoek te voorschijn als bovengemiddeld ‘gelukkig’. Verklaringen daarvoor zijn, los van het geloof zelf, een sterk gemeenschapsgevoel en weinig gebroken gezinnen. In deze stukken van de Nederland zitten mensen vaker gezamenlijk aan tafel, kijken ze minder tv en zijn smartphones afwezig bij het eten.
Maarten Boersema: Blije Kerk - Alledaagse verbeelding van gereformeerd geloven
Uitgeverij Thoth, €14,95
Expositie in samenwerking met Sense of Place: 4 mei tot en met 27 oktober, vrijdag en zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Locatie: Boerderij Groot Kahool, Kahoolsterlaan 2 in Ferwert.
Wie wil weten hoe zo’n wereld van opgewekte kerkgaanden oogt, kan zijn voordeel doen met het werk van de jonge fotograaf-predikant Maarten Boersema. Vier jaar lang hanteerde die zijn camera in de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) in het Friese Blija, in het Fries Blije geheten. Met zijn fotoproject, toepasselijk Blije Kerk gedoopt, hoopt Boersema een wereld in te beeld brengen waarin normaliter het Woord allesbepalend is, en waarin je een paar decennia terug nog niet met een camera had kunnen rondlopen.
Maarten Boersema werkte als fotojournalist toen hij in het najaar van 2014 aantrad als predikant in Blije, gemeente Ferwerderadeel. Dat hij in die nieuwe functie zijn camera niet aan de wilgen hing, had te maken met een fotografeninborst, maar ook met een verlangen ‘het geloof op een alledaagse manier tot leven te brengen’. De mooiste reactie die hij kreeg op Blije Kerk was dat zijn beelden ‘laten zien dat het geloof te maken heeft met het dagelijkse leven’. In het voorwoord van het fotoboek Blije Kerk spreekt de fotograaf-predikant zijn dank uit aan ‘alle broeders en zusters die mij de ruimte heb ben gegeven om niet alleen met een Bijbel op pad te gaan, maar ook met een fototoestel.’