Niet-rokers kunnen flink besparen op verzekering

Mensen die minstens twee jaar niet hebben gerookt, kunnen een forse korting krijgen op hun overlijdensrisicoverzekering. Deze verzekering is vaak gekoppeld aan een hypotheek.

Van onze verslaggever Michiel Haighton

Wie minimaal twee jaar geleden is gestopt met roken en een eigen huis bezit, doet er verstandig aan even in zijn hypotheekpapieren te duiken. De premie die niet-rokers betalen voor een overlijdensrisicoverzekering, die vaak gekoppeld is aan de hypotheek, is de afgelopen twee jaar flink gedaald, zo blijkt uit een onderzoek van de financiële vergelijkingsite Independer.nl.

‘Het voordeel kan oplopen tot meer dan 10 duizend euro’, zegt Edmond Hilhorst, directeur van Independer. Wie langer dan twee jaar is gestopt met roken geldt voor een verzekeraar als niet-roker, en mag dan een nieuwe polis voor niet-rokers afsluiten.

Bijna alle huizenbezitters hebben een overlijdensrisicoverzekering. Zo’n verzekering wordt door de meeste banken verplicht gesteld. Als de hoofdkostwinner komt te overlijden dan kunnen nabestaanden dankzij de verzekeringsuitkering de hypotheek blijven betalen.

Spaarpotje
Overstappen naar een andere aanbieder is volgens Hilhorst heel eenvoudig. ‘Bij een overlijdensrisicoverzekering wordt geen spaarpotje opgebouwd. Je kunt dus makkelijk, meestal op maandbasis, naar een andere verzekeraar overstappen. Er zijn geen ontbindende factoren of kleine lettertjes.’

Volgens Hilhorst is de overlijdensrisicoverzekering een van de meest simpele verzekeringsproducten. ‘Als je dood gaat, keert de verzekeraar geld uit aan de te naamgestelden. Ga je niet dood, dan heb je voor niets premie betaald.’

Voor niet-rokers zijn de premies voor een overlijdensverzekering de afgelopen twee jaar volgens Independer met gemiddeld 31 procent gedaald. Het loont volgens Hilhorst daarom de moeite om te ‘shoppen’.

Hilhorst: ‘Neem als voorbeeld een man en een vrouw van 42 jaar die in 2006, toen ze nog rookten, bij Erasmus Verzekeringen een overlijdensrisicoverzekering afsloten voor dertig jaar. Het verzekerd bedrag bedroeg 175 duizend euro, de maandpremie 209 euro. Beide zijn twee jaar geleden gestopt met roken en kunnen nu gebruik maken van de niet-rokerstarieven.’

Goedkoopste
Op basis van een vergelijking van 28 verzekeraars is volgens Hilhorst Reaal voor hen de goedkoopste met een premie van 87 euro per maand. ‘Per jaar scheelt dit bijna 1.400 euro. Over de resterende looptijd van 28 jaar levert dit een besparing op van ruim 40 duizend euro.’

Ook voor rokers is er overigens goed nieuws: voor hen daalde de premie de afgelopen jaren ook, zij het veel minder hard: met 9 procent. Voor rokers is volgens Independer de maatschappij Xtensive (maandpremie 135,82) het voordeligst en De Goudse (maandpremie 263,70) het onvoordeligst.

Hilhorst raadt rokers af te liegen over hun slechte gewoonte, om een lagere premie te hoeven betalen. ‘Bij argwaan kunnen ze bij een lijk controleren of er de afgelopen maanden gerookt is.’

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden