RecensieSex Education

Sex Education zou zomaar de leukste en beste comedy van het jaar kunnen zijn ★★★★★

Haro Kraak
Sex Education. Beeld
Sex Education.Beeld

Stel, je kijkt een highschoolserie, het gaat vooral over seks, iedereen doet het met elkaar, behalve de nerd die de hoofdrol heeft. Hij is heimelijk verliefd op een altomeisje, maar met die crush weet hij zich geen raad. Er is trouwens ook een pestkop in het spel, die de beste vriend van de nerd dagelijks van zijn lunch berooft, en een gespierde zwemmer is de populairste jongen van de school. Dan denk je: dit heb ik eerder gezien.

En toch is Sex Education, een nieuwe Britse comedyserie op Netflix, volstrekt origineel. In dit geval is de beste vriend een zwarte jongen die gay is en die zich geenszins schaamt voor zijn geaardheid of flamboyante persoonlijkheid. En zijn beste vriend Otis, zelf hetero maar zeer onhandig op het gebied van seks en meisjes, is ook niet bang om voor homo te worden aangezien.

Zo zijn bijna alle personages ‘unapologetically’, zoals de Engelsen zo fijn zeggen, zichzelf. Maeve, een slimme blondine uit een moeilijk milieu, wordt op school voor slet uitgemaakt, maar ze is gewoon trots dat ze van seks houdt. En zwemjock Jackson is de zoon van een witte en een zwarte moeder, hetgeen niet wordt geproblematiseerd. Eigenlijk is Otis de enige die zich meer schaamt dan nodig.

Otis is de zoon van sekstherapeut en mannenverslinder Jean, een geweldige rol van Gillian Anderson (The X Files, The Fall). Zonder schroom praat zij over seks, drugs en alle andere zaken waar een tienerjongen liever niet over praat met zijn moeder. ‘Lieverd, ik heb gemerkt dat je net doet alsof je masturbeert’, zegt ze tegen Otis, tot zijn schrik. Haar openheid over seks heeft een averechts effect.

Toch heeft hij wel iets van zijn moeder meegekregen. Bij toeval ontdekt Otis dat hij, hoe onervaren hij ook is, andere leerlingen kan helpen met hun seksproblemen. Maeve, die wel wat extra zakgeld kan gebruiken, ziet er handel in en samen zetten ze een praktijk op. Dit geeft de serie een onweerstaanbare vaart en focus en leidt tot verhaallijnen over viagra, soa’s en wraakporno die telkens de clichés omzeilen. En vooral heel erg geestig zijn.

Dan is er nog het eigenaardige universum waar Sex Education zich afspeelt. Er zijn glooiend groene Britse heuvels en een school van Zweinstein-achtige allure. Tegelijkertijd is de schoolcultuur Amerikaans (geen uniformen). De kinderen hebben smartphones, maar dragen kleding uit de jaren negentig en luisteren muziek uit de jaren tachtig. Dit alles maakt Sex Education een ongrijpbaar sprookje, waar de werkelijkheid rekbaar is en toch alles klopt.

Het zou zomaar de leukste en beste comedy van het jaar kunnen zijn.

Sex Education; te zien op Netflix
Met Gillian Anderson, Asa Butterfield, Emma Mackey en Ncuti Gatwa.
Geschreven door Laurie Nunn en geregisseerd door Kate Herron en Ben Taylor.

Asa Butterfield en Emma Mackey in ‘Sex Education’ Beeld
Asa Butterfield en Emma Mackey in ‘Sex Education’

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden