BoekenBestsellers

Heeft de BN’er afgedaan? Het lijkt er niet op

Jet Steinz bekijkt wekelijks bijgaande toptien en die van de CPNB. Een lid van onze Boekenraad vertelt hoe het nu gaat.

Jet Steinz
Marlous Mutsaers. Beeld Jan Mulders
Marlous Mutsaers.Beeld Jan Mulders

Er wordt beweerd dat de coronacrisis een toenemende afkeer van bekende persoonlijkheden tot gevolg heeft. Celebrity Culture Is Burning, kopte The New York Times twee weken geleden, en de Volkskrant stelde: ‘De BN’er heeft afgedaan, tijdelijk vermoedelijk.’ Dat is nog niet helemaal doorgedrongen in de CPNB Bestseller 60, waar een der opper-BN’ers de derde plaats bezet: Patty Brard. Zij heeft, is en ervoer alles wat je maar van een BN’er kunt verlangen: cosmetische ingrepen, een maagverkleining, ruzie met iedereen in haar omgeving, diverse stukgelopen huwelijken, torenhoge schulden en een daaropvolgend faillissement, een dochter die ze al tien jaar niet meer ziet, een huis op Ibiza – over dat allemaal en nog veel meer gaat het in Patty – De negen levens van Patty Brard van Antoinnette Scheulderman en Michel van Egmond, die haar een jaar lang volgden.

Andere BN’ers met een boek in de Top 60: Splinter Chabot, Margôt Ros en Twan Huys. In Patty moeten ze uiteraard hun meerdere erkennen, maar wat zij hebben meegemaakt is ook niet mis: tafelheer Chabots Confettiregen (op 23) is het ‘dagboek van zijn worsteling en zoektocht naar de durf om zichzelf te worden’ (na de ontdekking, als kind, dat hij anders geaard is) en Hersenschorsing (21) van Toren C-actrice Ros is het verslag van haar langdurige revalidatie na het zware hersenletsel dat ze opliep. Huys publiceerde Wandellust (37), waarin hij de lange wandelingen beschrijft met familie, vrienden en BN’ers als Herman Finkers en prinses Irene, en de rust die hij daardoor vond ‘in een turbulent jaar’. Het tekent de BN’er dat hij er, hoe groot zijn problemen ook zijn, altijd weer sterker uitkomt.

Hoe gaat het in de boekhandel?

Marlous Mutsaers (Gianotten Mutsaers):

‘Normaal gesproken is het een voordeel om als winkel in de binnenstad te zitten, nu is het een nadeel: op de Hema na zijn alle filiaalbedrijven dicht, en dus is er veel minder aanloop. Qua omzet leveren we fors in. Toch blijf ik optimistisch: dit is ook een tijd waarin je wordt gedwongen na te denken over wat je waarom doet, en hoe het misschien anders of beter kan. We bezorgen nu bijvoorbeeld veel thuis – op de fiets, met de auto of via een koerier – en onderzoeken nieuwe mogelijkheden om consumenten deze service te bieden. Wat ook leuk is: we verkopen momenteel meer uit de kast dan van de tafel. De klanten die er zijn nemen echt de tijd, en vragen om iets oudere titels of laten die zich door ons adviseren. We zorgen er daarom voor dat we die eentjes en tweetjes goed op voorraad houden. Juist nu wil je niet dat klanten naast het boek van hun keuze grijpen.’

De Volkskrant Boekenraad Toptien

1. Johan Harstad: Max, Mischa & het TET-offensief; Podium

2. Rutger Bregman: De meeste mensen deugen; De Correspondent

3. Albert Camus: De pest; De Bezige Bij

4. Khalid Kasem: Abdelhak Nouri; Lebowski

5. Konstantin Paustovski: Wilde rozen; Van Oorschot

6. Splinter Chabot: Confettiregen; Spectrum

7. Jeroen Brouwers: Cliënt E. Busken; Atlas Contact

8. Lucinda Riley: Zon; Xander Uitgevers

9. Yuval Noah Harari: 21 lessen voor de 21ste eeuw; Thomas Rap

10. Özcan Akyol: Generaal zonder leger; CPNB

Met dank aan: Gianotten Mutsaers Tilburg, Van Someren & Ten Bosch Zutphen, Van der Velde Leeuwarden, De Tribune Maastricht, De Bilthovense Boekhandel, Kooyker Leiden, Donner Rotterdam, Boekhandel Plukker Schagen, Over het Water Amsterdam

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten


Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden