Nieuws Kunstveiling

Eerste veiling van prinses brengt ruim 38 duizend euro op

De eerste veiling van voorwerpen die tot de nalatenschap van de in 2004 overleden prinses Juliana behoorden, heeft donderdag op een veiling van Sotheby’s in Londen ruim 38 duizend euro opgebracht inclusief commissie voor het veilinghuis. Van de elf kavels die waren aangeboden, bleven twee onverkocht.

Deze antieke Chinese vazen, geschatte opbrengst tussen de 9.200 en 13.800 euro exclusief commissie voor veilinghuis Sotheby's, bleven onverkocht. Beeld Sotheby's

Het gaat om antiek Chinees porselein, serviesgoed en een 18de-eeuws zilveren mandje dat vermoedelijk door prinses Christina is ingebracht. Kort voor de veiling trok de eigenaar het waardevolste kavel terug, een glazen tafeldecoratie van de hand van René Lalique met een geschatte opbrengst 11.500 tot 17.300 euro. Het stuk werd van de veiling gehaald omdat het een geschenk was geweest van het Nederlandse corps diplomatique voor het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst is het al geruime tijd goed gebruik in de koninklijke familie om officiële geschenken niet te verkopen.

Op 30 januari worden bij een veiling in New York dertien oude tekeningen aangeboden, die ook deel uitmaakten van de nalatenschap van Juliana. Hiervan is prinses Christina waarschijnlijk ook de eigenaar. Het topstuk, een voorstudie van Peter Paul Rubens (1577-1640), gaat volgens Sotheby’s 2,2 tot 3,1 miljoen euro opbrengen. De veiling van deze schets, en nog enkele andere tekeningen die grote kunsthistorische waarde hebben, wordt bekritiseerd doordat zij niet van tevoren aan musea in Nederland zijn aangeboden en de kans groot is dat zij nu naar het buitenland verdwijnen.

Meer over

Wilt u belangrijke informatie delen met de Volkskrant?

Tip hier onze journalisten

Op alle verhalen van de Volkskrant rust uiteraard copyright. Linken kan altijd, eventueel met de intro van het stuk erboven.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright @volkskrant.nl.
© 2019 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden