Vk.nl-verslaggeefsters Laura de Jong en Heleen van Lier verzorgden ook zondag weer een live-report vanaf het drassige festivalterrein in Biddinghuizen. Lees het hieronder terug en beleef hier dag 1, en dag 2 opnieuw.
Volkskrant-recensent Menno Pot noemt de editie van 2011 'een curieuze jaargang', anders van sfeer dan alle voorgaande: Minder blokkenschemavorsers, meer uitgaanspubliek. De vermoedelijke verklaring ligt in het feit dat de organisatie de voorverkoop liet beginnen voordat er een artiest was bevestigd, om zo het per 1 juli verhoogde btw op concertkaartjes te omzeilen. Simpel gezegd: mensen die het programma kritisch wilden wegen, wachtten nog even af; mensen die het vooral belangrijk vinden dat je op Lowlands langer door kunt feesten dan op welk dancefestival dan ook, hapten massaler dan voorheen toe. Op het slim heringerichte terrein (meer ruimte, nergens echt te druk) voelde en hoorde je dat ook wel: veel ken ik niet, veel wie is dit?, veel mensen die gewoon lekker zwierven langs de podia, om te blijven hangen waar het feest was. Aan de ene kant was het wel plezierig, dat ongedwongen zwerven: meer dan in voorgaande jaren draaide het om het ontdekken van kleine bandjes. Op Lowlands 2011 had je zelden het gevoel dat je iets belangrijks miste. Maar momenten van magie - zoals bij Elbow toen zij samen op het podium een borrel dronken op hun twintigjarig bestaan als band en vervolgens, staand in een kringetje, akoestisch het prachtige Weather To Fly inzetten - waren er toch te weinig.
Skunk Anansie, niet meer de band waar je hevig naar uitkijkt vooraf, speelde op de vroege zondagavond in de Alpha. Toch maar even gaan kijken hoe deze oude rot in het vak het er tegenwoordig vanaf brengt. Hoewel we helaas alleen het laatste kwartier van het optreden hebben meegekregen, konden we nog net zien hoe zangeres Skin los stond te gaan op het podium in haar glitter-catsuit. Ze liet de hele Alpha op de grond zitten en in de lucht springen, en toen Skin te schor was om nog een woord uit te brengen, wist ze nog crowdsurfend haar laatste nummer eruit te persen. Je kunt zeggen over Skunk Anansie wat je wilt, maar als het publiek hevig zwetend en met een grote grijns de tent uit komt, dan doe je toch iets goed.
Covers doen het zeer goed op Lowlands. En dan vooral covers die je niet meteen zou verwachten. Zo speelde The Roots Guns N' Roses performing Sweet Child O' Mine en Jungle Boogie van Kool & The Gang, coverde Selah Sue Lauryn Hill, De Staat deed Snoop Dogs Drop It Like It's Hot en Handsome Poets We Are Your Friends van Justice. Iedere keer met groot succes, het Lowlandspubliek smult van covers.
De zon gaat onder op Lowlands en het verwachte noodweer is uitgebleven. Piet Paulusma sms'te volgens de presentator van de Grolsch dat er ook geen onweer meer zou komen vanavond. Veel Lowlandsgangers noemen het een editie en gaan vast naar huis. De anderen zien lijkbleek maar gaan nog even door. Afsluiten bij The Offspring bijvoorbeeld of naar Aphex Twin. Zij die niet meer op hun benen kunnen staan gaan naar Dolf Jansen.
De Staat speelde vandaag op het hoofdpodium van Lowlands - de Alpha - voor 15.000 uitzinnige Lowlanders. Vk.nl sprak vlak na het optreden met de zanger van de Nijmeegse rockband, Torre Florim. 'Het was eng, heel erg leuk, heel erg vet maar tegelijkertijd maak je het niet echt mee. Ik heb nog steeds niet het gevoel dat ik hier echt ben', zegt Torre. Beluister het hele interview hieronder.
Zoals eerder gezegd, gaan er veel verhalen rond over plundertochten langs tenten en zakkenrollers op het terrein. We belden met de woordvoerder van de politie Flevoland, Leo Dortland, maar hij zegt dat hij maandag pas een compleet plaatje heeft van de criminaliteit op Lowlands dit jaar. 'Er zijn vooralsnog geen schokkende dingen gebeurd. Net als voorafgaande jaren is het festival relatief rustig verlopen.' Over diefstal en het leegroven van tenten zegt hij: 'Dat houd je altijd, zeker met zoveel mensen op zo'n kleine ruimte.' Of er meer gestolen is dan voorgaande Lowlands-edities kan de woordvoerder niet zeggen. 'Dat hangt ook weer samen met de vraag of er een hogere bereidheid is om aangifte te doen dan andere jaren.'
Harm Goslink is beeldend kunstenaar. Sinds een aantal jaren maakt hij zijn eigen instrumenten van materiaal dat hij overal vindt. Aan Lowlands bezoekers geeft hij workshops hoe zij dat ook kunnen doen. Ook gaf hij een optreden weg. Het was de allereerste keer dat de hele band op zelf gebouwde instrumenten een optreden gaf. 'De cello is pas vier dagen af.' Achter elke instrument zit een verhaal. Zo is de gitaar gemaakt van een visolieblik dat Goslink ooit vond in de tuin van de buurman van zijn toenmalige vriendin. Bekijk hieronder de filmpjes van het interview met Goslink en het optreden waarin hij het nummer 'Is er een ander' van het album 'Stil Leven' speelt.
De twaalfde Lowlands van Volkskrant-columnist Ronald Giphart was uitputtend. 'Maar Lowlands was hoe Lowlands hoort te zijn.' Het absoute hoogtepunt beleefde Giphart gisteravond in de nieuwe tent de Tïtty Twïster. 'Wat een tent is dat!' Bekijk het volledige interview met Giphart hieronder.
Sommige mensen op Lowlands lijken hun kleding maar met één doel uit te kiezen: opvallen. Anderen lijken zo maar wat uit de kast getrokken te hebben - of willen dit zo laten lijken. En weer anderen volgen de laatste modetrends. Die zijn dit jaar: hotpants met kapotte panty's, housebroeken, strapless broekpakjes - met lange of korte pijpen - en hoedjes. Hieronder natuurlijk laarzen, slippers en gympen. Bekijk hier de fotospecial van de Lowlandsmensen en hun outfits.
Er zijn veel verhalen over gestolen telefoons en portemonnees en leeggeroofde tenten. Vk.nl ging verhaal halen bij het aangiftepunt bij de camping. De politie wilde het nog niet officieel bevestigen maar volgens een agent leek het er inderdaad op dat er dit jaar veel meer aangiftes zijn dan voorgaande jaren. Wordt vervolgd zodra we de ofiiciële woordvoerder hebben gesproken.
Vrijwilligers Stefan van der Hulst en Jeroen Bakker bedachten de actie Poem for Pukkelpop. Ze voelden zich verbonden met de medewerkers van Pukkelpop en wilden iets doen. Bezoekers kunnen een boodschap voor Pukkelpop op een post-it achterlaten of twitteren. 'Je moet het zien als een kaarsje ter nagedachtenis aan de slachtoffers', zeggen de twee. Bekijk het filmpje:
Volkskrant-recensent Robert van Gijssel is vrij deze Lowlands-editie, maar als popjournalist mag je Lowlands eigenlijk niet missen dus hij komt toch even langs. Hij heeft de zondag uitgekozen omdat deze dag volgens hem de beste programmering heeft. Hij kijkt vooral uit naar The Roots, Christal Fighters, Odd Future Wolf Gang Kill Them All, Warpaint en Aphex Twin - die laatste omdat je nooit weet wat je van ze kunt verwachten. We zullen hem zeker niet tegenkomen bij Skunk Anansie, Interpol ('wat doen die in de Alpha?') en The Offspring ('een waardeloze afsluiting van de Alpha).
Groot feest bij de Vietnamees.
Hoewel we geen nachtelijk live-report verzorgen, heeft ook vk.nl van de Lowlandsnacht geproefd. Toen de kou van de avond inviel, gingen we opwarmen bij de warme klanken van Elbow, de afsluiter van de Alpha, die doorklonken tot de uiterste randjes van deze megatent. Elbow vierde hun twintigjarig jubileum op het podium, maar voor de toeschouwers was het ook een feestje. Erna was het tenthoppen tussen de Lowlandsrave in de India en de Bravo - waar onder andere Gary Beck en Sandwell District het vermoeide publiek wakker probeerden te houden. De Lowlandslieveling van het oudere publiek Groove Tube heeft dit jaar een drastische metamorfose doorstaan. Niet alleen is het geen tube meer centraal op het terrein maar is de tent verplaatst naar de zijkant. Erger nog: ook de klassieke groovy-tunes zijn vervangen door dancemuziek. Leuk, maar temidden van het house- en dancegeweld van de X-Ray, de Bravo en de India, werd dat na een tijdje wel een beetje te veel van het goede en werd het grooven op oude en foute klassiekers gemist. Lowlands-bezoekers zouden zichzelf niet zijn als ze daar niet zelf een oplossing voor bedachten. Op verzoek van feestgangers ging de volumeknop open in de Vietnamese eetschuur Loww Chi Min-city - die de plek van de oude Groove Tube had ingenomen - en ontstond er een spontaan groot feest bovenop de eettafels. Met een loempia in de ene hand en een cocktail in de andere - stond het publiek de hele nacht uitzinnig te feesten.