Mac van Dinther −
17/12/11, 07:00
Restaurant de Bloemenbeek in De Lutte heeft onlangs zijn eerste Michelin Ster behaald. Een goede reden voor Mac van Dinther om te testen of het restaurant sterwaardig is.
Voor de laatste restaurantrubriek van 2011 hadden we een feestje bedacht. Alle voortekenen wezen erop dat ergens in Nederland een restaurant een derde ster zou krijgen. Voor de zekerheid had we ruim vooraf gereserveerd bij vijf (!) kanshebbers. Want als zo'n derde ster valt, kun je het maanden daarna schudden. Maar op de dronkenschap van de opwinding volgde de kater: die derde ster kwam er niet. De crisis, verklaarde hoofdinspecteur Werner Loens. Nederland moet eerst maar eens zijn twee sterren bordjes leeg eten.
Wat er wel kwam waren drie nieuwe tweesterrenrestaurants en wat losse sterren her en der in het land. Een van de gelukkigen was restaurant de Bloemenbeek in De Lutte. Daar hadden we nog nooit van gehoord. Een goede reden om ons feestje te gaan vieren in Twente. Zo komen we aan in de Bloemenbeek, een typisch plattelandshotel in een van de mooiste streken van Nederland. Ooit begonnen als een verbouwde boerderij, later aan- en uitgebouwd tot een doolhofachtig complex met zalen en gangen, waarin vaag de lucht van zwembad en sauna hangt.
We dolen een tijdje rond tot we bij een balie komen waar een meisje ons opvangt en naar het restaurant leidt; we waren er al aan voorbij gelopen. Het is een kleine, eenvoudig ingerichte eetzaal met blauw tapijt, koperen kroonluchters en met witte houtpanelen bedekte wanden, verluchtigd met Engelse familiewapens. Rond de witgedekte tafels zitten zes mensen tamelijk geruisloos aan het diner. Gesproken wordt er slechts op fluistertoon; de muziek staat zo zacht dat elk woord in de hele zaal verstaanbaar is.
Nadat we op eigen initiatief een plekje in de hoek hebben bemachtigd - de ober zet ons aanvankelijk aan het enige tafeltje tussen andere gasten in, terwijl de helft van het zaaltje leeg is - laten we het vier gangen menu van de chef komen.
De kok heeft onlangs nog een prestigieuze Franse kookwedstrijd gewonnen; de oorkonde staat bij de ingang. Maar dat zal niet met dit menu zijn geweest. Het begin van tonijntartaar met (te) zoete komkommergelei en een vaag naar olijf smakend hoopje warme sneeuw is daarvoor te onaanzienlijk. Al is de tartaar zelf wel heel erg lekker: grof gehakt, fris op smaak gebracht met limoen. Iets van een meesterhand proeven we ook terug in de schol, een lastige - want erg zachte - vis, die tot op de seconde af perfect gegaard is en daardoor de kans niet heeft gekregen om droog te worden. Maar van het garnituur van nopjes pastinaak en boterschuim spatten de vonken niet af.
De kalfshaas met madeirasaus en een stukje krokant gebakken zwezerik lijkt zo weggelopen uit het Margriet kookboek van de jaren tachtig. Maar hier zorgt de begeleidende parade van winterse minigroenten uit de tuin van landgoed Sinkgraven in Denekamp wel voor extra vrolijkheid. Van het dessert is eigenlijk alleen het zachte chocolade-ijs met bitterzoete sinaasappelschilletjes memorabel. We drinken koffie in de lounge voor de open haard met gasblokken en maken de stand op. Tegen het eten in de Bloemenbeek is weinig in te brengen: keurig, een beetje braaf, op het randje van saai. Maar als dit het niveau is van een ster, weten we nog wel een dozijn kandidaten.
Om te betalen moeten we op zoek naar de ober die verdwenen is in de krochten achter de keuken - de bediening moet nog wennen aan de sterallures. De rekening is met vier glaasjes wijn en twee kopjes koffie nog aardig opgelopen tot 177 euro. Terug in de auto pakken we er de kaart met nieuwe sterren nog even bij: Haarlem, Den Bosch, De Lutte, Cadzand. Michelin blijft toch een bandenfirma.
Het menu:- Tartaar van yellowfin tonijn met komkommergelei
- Gegrilde scholfilet met pastinaakpuree en schuim van gebruinde boter
- Kalfshaas en zwezerik met madeirasaus en minigroenten
- Chocolade-ijs met hazelnootcrème, krokante karamel en spongecake van walnoot
De cijfers:Kosten: 55 euro p.p.
Eten: 7
Bediening: 6
Entourage: 6
Prijs-kwaliteit: 7-
De BloemenbeekBeuningerstraat 6
7587 LD De Lutte
0541-551224
www.bloemenbeek.nl