*

 
dossier

Zorg

'Achmea zat fout bij fatale operaties in Emmen'

Ana van Es − 14/10/11, 23:02
© anp

Zorgverzekeraar Achmea (onder meer Zilveren Kruis) is medeverantwoordelijk voor het overlijden van vijf patiënten na mislukte maagverkleiningsoperaties in het Scheper Ziekenhuis in Emmen. De kwaliteit van de zorg liep gevaar omdat Achmea te weinig geld gaf voor de operaties.

Dit stelt de Onderzoeksraad voor Veiligheid in een kritisch rapport over de ondeskundige maagverkleiningschirurgie in Emmen tussen 2004 en 2009. De bestuurders van het Scheper ziekenhuis krijgen er eveneens van langs: zij zouden onverantwoorde risico's hebben genomen met de veiligheid van patiënten.

Het Scheper Ziekenhuis had in samenspraak met Achmea de ambitie om een 'centre of excellence' te worden voor maagverklei-nings­chirurgie in Noord-Nederland. Dat liep in 2006 uit de hand toen het regioziekenhuis van relatief eenvoudige maagbandoperaties overstapte op complexe vormen van maagverkleining, waarvoor de benodigde expertise ontbrak.

In onderhandelingen draaide Achmea elk dubbeltje om: het ziekenhuis kreeg een lagere prijs dan was afgesproken, maar moest daarvoor meer zorg leveren. Dit ondermijnde de kwaliteit, stelt de Onderzoeksraad. Bovendien hield de zorgverzekeraar onvoldoende toezicht op de gang van zaken in Emmen. Ook bij de ziekenhuisbestuurders kwam aandacht voor patiëntveiligheid op de laatste plaats.

'Wij herkennen ons niet in dit verwijt', zegt een woordvoerder van Zorggroep Leveste Middenveld, waar het ziekenhuis nu onder valt. Achmea was vrijdag niet voor commentaar bereikbaar.
mailIcon print | |