Het verhaal werkt toe naar een ontknoping zonder vuurwerk.
Eten met vrienden is een vrij langdradig toneelstuk over twee huwelijken, waarvan een op de klippen loopt. Het gaat, exacter gezegd, over hoe die breuk de aloude vriendschap tussen de vier echtelieden ondermijnt. Geen wereldschokkende materie, maar dankzij snedige dialogen is het desondanks een vermakelijk relatiedrama.
De Amerikaan Donald Margulies schreef het ruim tien jaar geleden, won er een Pulitzerprijs voor drama mee en kort daarna voerde producent Rick Engelkes het hier op met Renée Soutendijk en Huub Stapel in de hoofdrollen. Dezelfde producent is verantwoordelijk voor de remake. Regisseur is Job Gosschalk, de vertaling is van Sylvia Witteman en de hoofdrollen zijn dit keer voor Lone van Roosendaal en Rick Engelkes zelf.
Zij spelen het gelukkige stel: Carin en Johan. Ogenschijnlijk gelukkig dan, want onder de oppervlakte broeit het. Maar hij is een binnenvetter en zij moeder van een liefst zo groot mogelijk gezin. Uit elkaar gaan zit er voor hen niet in.
Ze houden van koken, zoals dat in goede huwelijken gangbaar is. In hun toneelbrede keuken kondigt het bevriende echtpaar (Miryanna van Reeden en Kees Boot) hun scheiding aan. Carin en Johan doen alsof ze dat onbegrijpelijk vinden, maar tegelijk twijfelen ze aan hun eigen situatie
Dit emmert een tijdje door en het verhaal werkt toe naar een ontknoping zonder vuurwerk. Wat Eten met vrienden redt uit een moeras van versuffing zijn de geestige keukendialogen. Al polentataart aansnijdend en wijn inschenkend bediscussiëren de vrienden hun huwelijksproblemen, de toekomst van hun gezamenlijke reisjes en wat het voor invloed heeft op de kinderen. Er is altijd wel een grapje als het wat lang gaat duren.
Het helpt ook dat de acteurs goed in hun rollen zitten. Gosschalk laat ze losjes en licht ironisch acteren.
Vooral Rick Engelkes trekt de aandacht door de introverte familyman onverwacht vlot en voorkomend te spelen. Daarmee legt hij meer dan de tekst van Margulies de nadruk op de onuitstaanbare ijdeltuiterij van deze man, die het geluk heeft dat hij het morele gelijk aan zijn kant heeft.
Verder heeft de regisseur het nagelaten om zijn stempel op de onuitgesproken tekst te drukken. Het is wat het is, toneel over vier vrienden die uit elkaar zijn gegroeid.
Voor wie dat te mager is: in het programmaboekje staat het recept voor die, volgens de personages verrukkelijke, Torta di Polenta e Limone.
Credit: Eten met vrienden, regie Job Gosschalk. In schouwburg De Meerse, Hoofddorp.
Tournee t/m 12/5.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.