terug naar vk.nl
Aanmelden Welkom | Afmelden
 
  • RSS
  • weer
  • beurs
  • Video
  • Foto
  • Banen
Volkskrant.nl
  • Home
  • Nieuws
  • Politiek
  • opinie
  • Buitenland
  • Sport
  • Tech & Media
  • service
  • VKshop

Burgerinitiatief dwingt Kamer tot debat over EU-referendum

Door: Jeroen Visser − 05/03/13, 17:35
© afp. De Italiaanse premier Mario Monti en EU-president Herman Van Rompuy.

De Tweede Kamer moet bespreken of er bij een verdragswijziging van de Europese Unie een referendum zal worden uitgeschreven. Een burgerinitiatief met die strekking heeft dinsdag de benodigde 40 duizend handtekeningen behaald.

Een Kamercommissie moet nog wel beoordelen of de petitie wel aan de regels voldoet die vereist zijn om een onderwerp op de agenda te krijgen. Zo mag het onderwerp (in dit geval een EU-referendum) in de afgelopen twee jaar niet besproken zijn in de Kamer. Na goedkeuring van het voorstel moet het onderwerp 'redelijk snel' worden geagendeerd, aldus een woordvoerder van de Tweede Kamer.

Een referendum over een nieuw EU-verdrag is mogelijk geworden doordat de Kamer onlangs instemde met een wetsvoorstel voor een raadgevend referendum. Dat biedt burgers de mogelijkheid een negatief advies te geven over een wet die door beide Kamers is aangenomen. Daarvoor zijn wel 300 duizend handtekeningen nodig. Het is vervolgens aan de regering om met het advies van het volk nog eens naar de wet te kijken. De Eerste Kamer moet het wetsvoorstel overigens nog wel goedkeuren.

Vorige maand liet PvdA-leider Diederik Samson weten voorstander te zijn van een referendum over een nieuw EU-verdrag. Hij vindt wel dat het ergste van de crisis dan achter de rug moet zijn. Coalitiepartner VVD is tegen referenda.

Burgerforum-eu.nl is een initiatief van een onder meer de hoogleraren Paul Cliteur, Ewald Engelen en Arjo Klamer. Zij vinden dat door de machtsoverdracht van Nederland aan de EU op nationaal niveau 'steeds minder politieke zeggenschap' overblijft en de democratie steeds verder 'raakt uitgehold'. Ze roepen de Kamer op 'de sluipende overdracht van bevoegdheden aan de EU' te stoppen en een referendum te organiseren wanneer opnieuw bevoegdheden worden overgedragen.

mailIcon print |
Aan het laden ...
Aan het laden ...
Aan het laden ...

    Meer over

    • Politiek
  • Van Agt: 'IsraĆ«l zijn gang laten gaan, is ontrouw aan onze grondwet'
  • Excuses Dijsselbloem aan de Belgen? 'Onzin'
  • Hoe Wilders onpopulair werd ten paleize met zijn 'spervuur' van kritiek
  • PVV wil opheldering over inhuldiging; 'smerige truc'

Aan het laden ...

    Volg Volkskrant.nl

  • Nieuwsbrief
  • RSS (wat is RSS?)
  • Facebook
  • Twitter

  • Volkskrant.nl mobiel

  • Mobiele website
  • Volkskrant.nl op de iPhone

    de Volkskrant

  • Digitale krant
  • De krant op de iPad
  • Over de Volkskrant
  • Auteursrecht & Privacy
  • Redactieblog

    Service & Contact

  • Abonneren
  • Abonnement wijzigen
  • Bezorgklachten
  • Archief
  • Veelgestelde vragen
  • Contactgegevens
  • Adverteren
  • Vacatures

    Banen

  • Sales
  • Marketing
  • Onderwijs
  • Management
  • ICT
  • Overheid
  • Finance
  • Techniek
  • Zorg
De Persgroep Nederland

© 2013 - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.

Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.