*

 
dossier

Verkiezingen

CDA-prominent Gerd Leers wil kiesdrempel

Door: redactie − 06/04/10, 09:26

Nederland moet bij verkiezingen zo snel mogelijk een kiesdrempel invoeren om verdere versnippering van de politiek tegen te gaan. Dat pleidooi doet Gerd Leers, CDA-kopstuk en oud-burgemeester van Maastricht, vandaag in de Volkskrant. Voor de bestuurbaarheid zou het een zegen zijn als veel kleine partijen verdwijnen en er vier of vijf grote stromingen overblijven, stelt Leers.

  • Voormalig burgemeester van Maastricht Gerd Leers zingt tijdens zijn afscheid op de Markt in Maastricht het Limburgs volkslied. (ANP)

‘We moeten van die versnippering af. Dat kan het makkelijkste via een kiesdrempel. Heel eenvoudig: je komt er pas in als je minimaal 5 procent van de bevolking vertegenwoordigt. Dan zijn er ook weer logische coalities te vormen.’

Leers vindt dat de fragmentatie van het politieke landschap uit de hand loopt en uiteindelijk het gezag van de politiek ondermijnt. Hij noemt zijn eigen stad als voorbeeld. ‘Hier in Maastricht hebben we nu elf fracties in de raad. Elf! Ze moeten zich allemaal profileren. Daarom vergroten ze de verschillen uit en meestal niet in positieve zin. Zo versterken ze het beeld bij de burger dat de bestuurders alles fout doen.’

mailIcon print |