Nederland vergrijst en de nieuwsprogramma’s zullen het weten ook. Steeds minder slagen ze erin jongeren aan zich te binden.
Het proces lijkt zich zelfs steeds sneller te voltrekken. Steeds minder slagen de programma’s er in jongeren aan zich te binden – net zoals dagbladen trouwens.
Zelfs De Wereld Draait Door, uitgezonden op Nederland 3 dat zich vooral op jongeren richt, heeft een relatief oud publiek. In oktober keken gemiddeld 152 duizend mensen in de leeftijdsgroep 20-34 naar het temporijke en gevarieerde VARA-programma, tegen 208 duizend 65-plussers.
M2Media bestudeerde de kijkcijfers in de periode oktober 2008-oktober 2009 zoals ze werden verzameld door de Stichting Kijkonderzoek (SKO) en Intomart GfK. Het onderzoek werd uitgevoerd naar aanleiding van de berichten over de belangstelling van de nieuwe omroepen PowNed en WNL om actualiteitenprogramma’s te gaan maken. Ook Omroep Max toonde interesse.
Daarnaast wordt met enige regelmaat een debat gevoerd over de vermeende eenvormigheid van Netwerk, Nova en EenVandaag. Sinds Henk Hagoort, topman van de publieke omroep, die drie programma’s schaarde onder de noemer ‘drie keer de Volkskrant’ woedt de discussie voort.
Niels Bruinsma, mediastrateeg van M2Media, verwerpt de redenering dat het niet uitmaakt wie naar de actualiteitenprogramma’s kijkt, áls er maar wordt gekeken. ‘Dit soort programma’s vormen een speerpunt van de publieke omroep. SBS en RTL doen nauwelijks iets op dit gebied.’
Opvallend genoeg is het aantal kijkers voor de programma’s het afgelopen jaar toegenomen. De winst wordt vooral geboekt dankzij 65-plussers. Netwerk kreeg er in die leeftijdsgroep 19 procent meer kijkers bij. De afname in de groep 20-34 bedroeg 9 procent.
Ander voorbeeld: naar EenVandaag keken in oktober gemiddeld 64 duizend mensen in de groep 20 tot 34 jaar, tegen 406 duizend mensen van 65 jaar en ouder.
Het onderzoek toont ook – en niet voor de eerste keer – aan dat televisie voor jongeren minder belangrijk aan het worden is. ‘De publieke omroep slaagt er steeds minder in jongeren te bereiken. Ze nemen het nieuws op een andere manier tot zich.’
Peter van der Maat, hoofdredacteur van de NCRV-tak van Netwerk, reageert laconiek. ‘We hebben er in 2008 70 duizend kijkers bij gekregen. Als dat ouderen zijn, vind ik het niet erg.’
Nederland 2 richt zich op de zogeheten participerende burgers en standvastige gelovigen, aldus Van der Maat. ‘Naar Nederland 2 kijken sowieso vooral oudere mensen. Maar we proberen voor een zo breed mogelijk publiek aantrekkelijk te zijn. Voor jongeren en voor ouderen.’
Overigens wordt de komende maanden binnen de publieke omroep gediscussieerd over de toekomst van Netwerk, Nova en EenVandaag, meldde Villamedia.nl vorige week. ‘We verwachten in december of januari de eerste dingen te kunnen zeggen tegen de bewoners van dit dorp’, zei Gerard Timmer, directeur televisie van de Publieke Omroep.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.