*

 

Onderwijs op steeds meer vmbo-scholen in twee talen

Van onze verslaggever Robin Gerrits − 07/06/10, 22:38

Binnenkort zullen ook steeds meer vmbo-scholieren kunnen profiteren van tweetalig onderwijs. Vijf scholen beginnen komend schooljaar voor alle vier vmbo-leerwegen met lessen in Engels, in de twee jaren hierna volgen nog eens 16 middelbare scholen.

  • Les op het VMBO (Joost van den Broek)

‘In steeds meer beroepen is een goede beheersing van het Engels van belang’, zegt staatssecretaris Marja van Bijsterveldt van Onderwijs, die vandaag het tto lanceert op het Anna van Rijn College in Nieuwegein. ‘Denk aan horeca en recreatie, en nog veel meer. Ook voor mensen die later willen doorstromen naar de pabo is het wezenlijk.’

Op tweetalig havo en vwo moet minstens de helft van de lessen in het Engels gegeven worden. Op de tweetalige vmbo’s wordt de verhouding lessen in het Nederlands en het Engels ongeveer 70-30. De staatssecretaris vreest niet dat de beheersing van het Nederlands, op veel vmbo’s nu al een probleem, onder de tweetaligheid zal lijden. ‘Integendeel. Onderzoek wijst uit dat tweetaligheid positief werkt op al het taalinzicht.’

Engels wordt beter

Leo van Putten van het Anna van Rijn College en voorzitter van de werkgroep tweetalig vmbo bevestigt dit. ‘Wij hebben na een aantal in het Engels aangeboden projecten gemerkt dat het Engels beter wordt, en het Nederlands niet achteruit gaat.’ Volgens Van Putten is er veel belangstelling bij scholieren voor het tweetalig onderwijs.

Scholen kunnen tweetalig onderwijs als keuze voor de leerlingen aanbieden, ze mogen er ook een extra bijdrage voor vragen. Aan de docenten worden strenge eisen gesteld. ‘Je kunt niet zomaar denken als docent: ik spreek een aardig mondje Engels, ik doe dat wel even’, zegt Van Putten. ‘De leraren die in september bij ons beginnen zijn al twee jaar geleden met een cursus begonnen.’ Bij het Anna van Rijn is het tto overigens geen keuze; alle ongeveer honderd eerstejaars vmbo’ers krijgen vanaf september standaard les in Nederlands en Engels, zowel de beroepsgerichte als de theoretische leerweg. Een school kan zelf bepalen welke vakken in het Engels worden gegeven.

Het tto is aan een grote opmars bezig. In 2000 waren er nog 26 tto-scholen, inmiddels zijn dat er meer dan 110, met in totaal ongeveer 25.000 leerlingen. Overigens is het niet verplicht dat de tweede taal Engels is. In de grensstreek is al een aantal scholen bezig met Duits als tweede taal. Ook Frans is denkbaar, maar daar zijn nog geen ervaringen mee.

mailIcon print |