*

 

Halsema gunt levensmoede ouderen hulp bij zelfdoding

Van onze verslaggeefster Kim van Keken − 19/03/08, 02:47

Fractieleider Halsema van GroenLinks wil dat ook ouderen die ‘klaar zijn met leven’ hulp bij zelfdoding kunnen krijgen. Ze zal daarom het kabinet vragen eventuele uitbreiding van de euthanasiewet te onderzoeken....

Onder de huidige wetgeving komen alleen ongeneeslijk zieken of mensen die ondraaglijk lijden in aanmerking voor euthanasie.

Halsema zal het onderwerp vandaag tijdens een debat over de euthanasiewet in de Tweede Kamer aan de orde brengen. ‘Voor mij is doorslaggevend dat als ouderen hun waardigheid onomkeerbaar verliezen, zij moeten kunnen kiezen voor een humane dood’, zegt het Kamerlid.

De fractieleider komt met het voorstel terwijl het kabinet het netelige thema in de ijskast heeft gezet, juist om de verhoudingen tussen de christelijke partijen en de PvdA in de coalitie een beetje goed te houden.

Volgens Halsema kan de ethische keuze over het levenseinde niet onder ‘coalitiedwang’ worden gemaakt. ‘Iedere parlementariër moet zijn geweten kunnen volgen, zonder belast te zijn met coalitiediscipline.’

Acht jaar na de invoering van de euthanasiewet is volgens Halsema hét moment om verder te debatteren. Ze verwijst naar een onderzoek dat het NCRV-programma Rondom 10 begin deze maand naar buiten bracht. Daaruit blijkt dat 63 procent van de Nederlanders vindt dat ouderen die niet uitzichtloos en ondraaglijk lijden toch het recht hebben op hulp bij zelfdoding. Driekwart van de Nederlanders vindt dat de zogenoemde ‘pil van Drion’ gecontroleerd verstrekt moet worden.

In de uitzending van Rondom 10 liet het CDA in een eerste reactie weten dat de partij tegen versoepeling van de euthanasiewet is.

En zo staat het ook in het coalitieakkoord: deze periode wordt niet overgegaan tot wetswijziging en zal niet worden geëxperimenteerd met euthanasie, is de afspraak. Om euthanasie te voorkomen zal juist in deze kabinetsperiode extra worden geïnvesteerd in palliatieve (pijnstillende) zorg .

Halsema hoopt vandaag de discussie toch te kunnen voeren. Zij weigert zich erbij neer te leggen dat de discussie over euthanasie de komende vier jaar op slot zit en wijst erop dat de huidige euthanasiewetgeving ook tot stand is gekomen na jarenlang debatteren.

Nu is het tijd die wetgeving voorzichtig uit te breiden, of er in elk geval over te praten. Halsema wil openlijk discussiëren over ouderen die ‘klaar zijn met leven’. ‘Dit betreft ouderen die iedereen, ook hun kinderen, hebben overleefd. Ouderen die zijn veroordeeld tot eenzaamheid en echt niet meer willen leven.’

De Hoge Raad oordeelde eerder, in de zaak van oud-senator Brongersma, dat mensen die levensmoe zijn niet onder de euthanasiewet vallen.

mailIcon print |