*

 

Vlakbij de Zwanenburgbaan begint de hel

Van onze verslaggeefster Marlies Dinjens − 15/02/08, 02:46

Vliegtuigherrie, het went nooit...

Tien keer wordt Gerard Hoogendijk soms ’s nachts gewekt door het gejank van landende vliegtuigen. ‘Als ik indommel, komt de volgende’. De Castricummer woont onder de aanvliegroute van Schiphol. ‘Het levert stress op. Sommige nachten slaap ik zo weinig dat ik niet naar mijn werk kan.’ Bij zo’n 2 procent van de omwonenden van Schiphol met hoge bloeddruk wordt die toegeschreven aan vliegtuiglawaai in de nacht. Dat bleek donderdag uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het instituut sloot andere bloeddrukverhogende factoren, zoals overgewicht en alcoholgebruik uit.

Huisarts Christine Kluit uit Zwanenburg, vlakbij de luchthaven en onder de aanvliegroute naar de Zwanenburgbaan, ziet in haar praktijk regelmatig patiĆ«nten met een hoge bloeddruk en last van slapeloosheid. ‘Ik heb een vermoeden dat bepaalde klachten hier veel vaker voorkomen dan ergens anders, maar het is moeilijk om dat wetenschappelijk aan te tonen’.

Jan Griese van het Platform Leefmilieu Regio Schiphol denkt daar anders over.‘Dit is het zoveelste bewijs dat omwonenden ellende van Schiphol ondervinden’. Zelf woonde hij 26 jaar in Amstelveen-Noord, onder de rook van de Buitenveldertbaan. Regelmatig vlogen vliegtuigen over het huis van de klinisch psycholoog. ‘Die slechte nachtrust vreet aan je. De laatste tien jaar die ik daar heb doorgebracht waren een hel.’

Ook Bert Zaal uit Zwanenburg ligt regelmatig ’s nachts wakker van vliegtuigen die over zijn huis heen scheren. ‘Schrapen die vliegtuigen de pannen niet van het dak, denk ik weleens.’ Zaal denkt al een tijdje aan verhuizen, maar zijn kinderen willen niet weg uit het dorp. Lichamelijke klachten heeft hij nog niet. ‘Maar je kwaliteit van leven wordt minder als de vliegtuigen over je huis heen denderen’.

Marlies Havik uit Velsen heeft vooral in de zomer last van geluidshinder. Haar huis zelf is goed geïsoleerd. ‘Maar op een mooie zomerdag moet ik in de tuin de gesprekken staken als er weer een vliegtuig overvliegt. Daar wen ik nooit aan.’

Gerard Paap uit Castricum heeft een manier gevonden om met de geluidsoverlast om te gaan. ‘Ik probeer de gedachte aan de overvliegende toestellen weg te drukken. Anders raak je compleet in de stress’. Zelf slaapt Paap door het gebulder heen. Maar dat lukt lang niet iedereen.

mailIcon print |