Met een ‘moreel appèl op de maatschappelijke verantwoordelijkheid’ van de publieke omroepen BNN en VPRO hoopt vicepremier Rouvoet (ChristenUnie) uitzending van de pornoklassieker Deep Throat tegen te houden....
SGP-voorman Bas van der Vlies heeft minister Plasterk van Media verzocht de omroepen om te praten. Ook Arie Slob van de ChristenUnie is er fel tegen dat de film op een door publiek geld gefinancierde zender te zien zal zijn.
De partijen vinden porno verspreiden geen taak van de publieke omroep. ‘Bovendien hebben we een specifiek bezwaar: hoofdrolspeelster Linda Lovelace moest tegen haar zin meedoen’, zegt een SGP-woordvoerder.
CU-voorman Slob noemt de geplande avond ‘genant en walgelijk’. ‘Deep Throat is een historisch symbool van schaamteloze seksuele uitbuiting en pervers winstbejag. Porno werd destijds gepresenteerd als seksuele bevrijding, maar het bracht onderwerping die vele slachtoffers heeft gemaakt.’
De VPRO is stomverbaasd over de commotie. ‘Iedereen heeft een mening, niemand heeft ons gebeld’, zegt Marina Alings van de VPRO. ‘We zenden eerst de indringende documentaire Inside Deep Throat uit 2005 uit, waarin het fenomeen wordt geanalyseerd en waarin over de tragische levens van de hoofdrolspelers wordt verhaald. We laten precies dát zien waar Arie Slob op doelt! Hoezo geen verantwoordelijkheid?’ Vervolgens zendt BNN de film zelf uit. Daarvoor is er een speciale Spuiten en Slikken over porno.
De politiek kan niet ingrijpen in de tv-programmering, aldus Plasterk. ‘In de Mediawet is vrijheid van meningsuiting een groot goed’, weet ook de SGP-zegsman. ‘Maar wie het tonen van blote lijven verwart met meningsuiting, heeft een bril nodig.’ Niettemin hoopt de SGP dat ‘juist dit kabinet’, dat de CU herbergt en tegen ‘seksualisering’ is, serieus poogt de omroepen om te praten.
Joop Atsma van het CDA wil de film niet tegenhouden – ‘dat kunnen we niet’ –, maar vindt het evengoed ‘van wansmaak getuigen om publiek geld te steken in zo’n oude film’. SP’er Jasper van Dijk wacht tot het Nicam, de instantie die films aan de Kijkwijzer toetst, zich heeft uitgesproken. ‘BNN en VPRO maken er een educatieve avond van. Ik heb die film nooit gezien, dus ik kan er niet over oordelen.’
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.