Uitzendbureaus moeten worden verplicht een bewijs van goed gedrag te hebben. Malafide uitzendbureaus moet het werk onmogelijk worden gemaakt. Dat is de uitkomst van de woensdag gehouden 'Polentop'.
Dat is de belangrijkste conclusie van de Polentop die woensdag in Rotterdam werd gehouden. Op de top kwamen vijftig gemeenten, werkgevers, minister Donner (Sociale Zaken) en minister Vogelaar (Integratie) samen om te praten over de problemen die de toestroom van Oost-Europese arbeidsmigranten veroorzaken.
Volgens gemeenten en de georganiseerde uitzendbranche zijn malafide uitzendbureaus voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor die problemen.
Nieuwkomers
Vooral de steden Rotterdam en Den Haag kampen met veel Oost- Europese nieuwkomers. De grote, ongecontroleerde toestroom drukt zwaar op de scholen en de zorg, aldus de gemeenten. Maar bovenal ontstaan er problemen met huisvesting. De Oost-Europeanen zijn een makkelijke prooi voor huisjesmelkers. Dit leidt tot overbewoning en overlast.
Uit onderzoek door Research voor Beleid in 2006 blijkt dat ruim 5.000 malafide uitzendbureaus actief zijn in Nederland. Er zijn 1.300 uitzendbureaus die wel een bewijs van goed gedrag hebben. Zij voldoen aan de zogeheten NEN 4400-1 norm, daarin zijn afspraken gemaakt over loon, verzekeringen en huisvesting. ‘We moeten orde op zaken stellen. De branche vraagt zelf hulp om de malafide bedrijven aan te pakken. Daar moeten we naar luisteren’, zegt de Rotterdamse wethouder Dominic Schrijer (Economische zaken).
Geen extra geld
Donner liet woensdag weten dat hij voorlopig geen extra geld beschikbaar stelt om de huisvestingsproblemen op te lossen. Ook is hij nog niet van plan de regels aan te passen.
Jammer, aldus Schrijer. Toch heeft hij goede hoop. ‘We hebben dit onderwerp nu op de politieke agenda gezet en daar gaat het niet meer vanaf. Hulp vanuit de overheid heb je hierbij nodig.’
--------------------
Waren er ook Polen?
Opvallend weinig Oost-Europeanen waren woensdag te gast op de top die speciaal voor deze bevolkingsgroep georganiseerd werd. Het overleg over de toestroom van arbeidsmigranten uit deze landen werd gevoerd door werkgevers, gemeenten en het Rijk.
Het was een driehoeksoverleg, geeft de Rotterdamse wethouder Dominic Schrijer toe. ‘Er was tijdens de lunch geloof ik wel een Poolse hoogleraar en een Poolse tuinder.’
Op verzoek van minister Vogelaar (Integratie) zal dit in de toekomst veranderen en wordt ook de Poolse gemeenschap betrokken.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.