Op de Veluwe leven te veel herten en zwijnen. Natuurmonumenten schiet ze daarom af. De kadavers blijven liggen. Dat is link, menen varkenshouders....
Varkenshouders vinden het onfatsoenlijk dat Natuurmonumenten kadavers van wilde dieren in de natuur achterlaat. Het gaat om zwijnen, edel- en damherten en reeën op de Veluwe die wegens een overschot worden afgeschoten. Voorzitter Wyno Zwanenburg van de Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NVV) noemt de kadavers ‘een groot gevaar voor de gezondheid van varkens in stallen.’
Dit schrijft hij aan oud-minister Veerman van Landbouw, nu voorzitter van Natuurmonumenten. ‘Muizen en ratten knagen aan de kadavers en brengen zo ziekten over.’ Ook de gezondheid van andere in het wild levende dieren zou door de kadavers in gevaar komen.
Het risico op ziekten voor stalvarkens is verwaarloosbaar, reageert Natuurmonumenten. ‘De natuur ruimt kadavers bijzonder snel zelf op’, zegt woordvoerder Robert Moens. Volgens hem is een neergeschoten zwijn binnen een paar dagen verdwenen.
Varkenshouder Zwanenburg benadrukt dat varkensboeren per gehouden varken heffing betalen aan het Diergezondheidsfonds. Van dat geld wordt bij een uitgebroken ziekte als mond- en klauwzeer of varkenspest, de ruiming van dieren betaald.
De voorzitter van de NVV vindt dat Natuurmonumenten kadavers moet opruimen, omdat anders straks bij een uitbraak van een ziekte de varkensboeren opdraaien voor de kosten.
Op de 12.000 hectaren die de Veluwe telt, schiet Natuurmonumenten deze zomer 450 edel- en damherten en 400 zwijnen af. Door de zachte winter zijn meer dieren in leven gebleven en plantten ze zich makkelijker voort. Natuurmonumenten zegt dat het overschot overlast veroorzaakt voor de bos- en landbouw, en de verkeersveiligheid.
De gezamenlijke eigenaren van de Veluwe, onder meer het Gelders Landschap en Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten, schieten deze zomer volgens de NVV naar schatting 3.800 zwijnen, 1.200 edelherten en 250 damherten af.
Natuurmonumenten is de enige organisatie die kadavers laat liggen. Moens: ‘De overige eigenaren brengen de kadavers naar de poelier.’
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.