Aanvragers van een paspoort kunnen binnenkort bij de balie in het gemeentehuis een pasfoto laten maken. Ze hoeven dan niet meer eerst naar een fotograaf....
Staatssecretaris Ank Bijleveld-Schouten (Binnenlandse Zaken) wil het met de maatregel voor burgers makkelijker maken om een paspoort op te halen.
Enkele gemeenten gaan begin volgend jaar met het systeem experimenteren. Ze krijgen daarvoor fotoapparatuur en -software. Ambtenaren krijgen een training in het maken van de foto's.
Het is de bedoeling dat vanaf juni 2009 alle gemeenten foto's gaan maken. Vanaf dan zijn vingerafdrukken in het paspoort ook verplicht, die ook aan de balie worden gemaakt.
In principe is het verplicht de foto door de ambtenaar te laten maken, aldus een woordvoerster van Binnenlandse Zaken. Alleen als het niet mogelijk blijkt met de ‘gestandaardiseerde’ apparatuur een goede foto te maken, bijvoorbeeld in het geval van bepaalde mindervaliden, kan iemand naar een fotograaf toegaan om ze te laten maken.
Of de maatregel ook voor rijbewijzen gaat gelden, is nog niet bekend.
'Pasfoto op gemeentehuis kost fotozaken de kop’
Als gemeenten zelf pasfoto's voor paspoorten gaan maken, gaan er gegarandeerd fotozaken over de kop. Dat voorspelde voorzitter George Kral van de stichting Nederlandse Fotovakhandel vrijdag. Hij reageerde op het plan van staatssecretaris Ank Bijleveld-Schouten (Binnenlandse Zaken).
Kral schat dat de fotozaken per jaar zo'n 2 miljoen pasfoto's voor paspoorten maken. Met een gemiddelde prijs van ongeveer 10 euro zou de branche volgens Kral door de maatregel 20 miljoen euro mislopen.
De fotobranche heeft het al jaren moeilijk, vooral door de intrede van de digitale fotografie. Het mislopen van pasfoto-omzet zou een nieuwe slag betekenen. ‘De pasfoto is een belangrijk artikel waar een goede marge op zit,’ zegt Kral. ‘Als dat wegvalt, gaan er gegarandeerd bedrijven kapot en dan vooral bedrijven in de buurt van gemeentehuizen.’
De stichting, waarbij ongeveer achthonderd fotohandelaren zijn aangesloten, zal er volgens Kral alles aan doen om te voorkomen dat de maatregel wordt ingevoerd. ‘De Tweede Kamer zal hier toch eerst nog over moeten beslissen’, zegt hij.
In 2005 werden volgens cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken ruim 1,7 miljoen Nederlandse paspoorten afgegeven en bijna 1,6 miljoen identiteitskaarten. In totaal zijn dat ruim 3,3 miljoen documenten waar een pasfoto voor vereist is.
Per jaar worden daarbij ongeveer een miljoen rijbewijzen uitgegeven, waar ook een pasfoto in moet. Als de maatregel hier ook voor gaat gelden, loopt de fotobranche nog meer omzet mis.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.