*

 

De kust krijgt een grote beurt

Van onze verslaggever − 10/02/07, 02:46

De Noordzeekust gaat de komende jaren op veel plaatsen op de schop. De drie kustprovincies (Noord- en Zuid-Holland en Zeeland) en de betrokken hoogheemraadschappen hebben hun plannen voor de versterking van de kust uitgewerkt en de meesten daarvan worden binnenkort aan de bevolking voorgelegd....

Bij de aanpak van de acht prioritaire zwakke schakels in de Noordzeekust, twee in Zeeland, twee in Noord-Holland en vier in Zuid-Holland, wordt kustverdediging gecombineerd met de aanleg van nieuwe natuur en versterking van recreatieve functies.

De aanpak van de zwakke schakels wordt versneld doorgevoerd nu de zeewering niet meer voldoet aan de nieuwste veiligheidseisen. Stijging van de zeespiegel en het feit dat de golven met steeds meer kracht op de kust beuken maken ingrijpen noodzakelijk.

Het is de bedoeling dat al deze plekken uiterlijk 2015 zijn versterkt en dan weer voor minstens vijftig jaar aan de nieuwe Deltanormen voldoen. Het rijk heeft daarvoor 740 miljoen euro gereserveerd.

In de meeste van de acht gevallen wordt de kustverdediging versterkt met een zeewaartse oplossing. Dat betekent veelal zandsuppletie, in combinatie met verbreding van de duinenrij, dan wel de aanleg van een nieuwe duinenrij. Voor Noordwijk geldt dat een in een duin ‘verpakte’ dijk wordt neergelegd voor de boulevard. Daardoor kan op termijn de nu nog geldende bouwstop voor de boulevard en omgeving worden opgeheven. De verwachting is dat de werkzaamheden na komend badseizoen kunnen beginnen.

Voor de versterking van de Delflandse kust (Van Hoek van Holland tot Kijkduin) is gekozen voor extra duingebied in combinatie met bredere stranden. Tussen Hoek van Holland en De Banken (gemeente Westland) wordt 35 hectare extra duingebied aangelegd als compensatie voor de natuurwaarden die door de aanleg van de Tweede Maasvlakte verloren gaan.

In Noord-Holland geldt de Hondsbossche en Pettemer Zeewering als de meest bewerkelijke klus. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland had aanvankelijk een voorkeur voor een overslagbestendige dijk (waarbij wordt toegestaan dat in uitzonderlijke gevallen beperkte hoeveelheden zeewater over de dijk slaan) maar moest door nieuwe berekeningen van de kracht van Noordzeegolven op dat plan terug komen.

Deze zeewering onderscheidt zich van de andere kwetsbare plekken doordat de zee er iets dieper is en de golven krachtiger op de kust beuken. Daarnaast speelt het plan voor een buitendijkse recreatiehaven in Petten mee. Omdat Rijkswaterstaat nog zand over heeft van de reguliere suppletie krijgt nu ook dit stukje zeewering een zandige aanloop. Volgend jaar begint Rijkswaterstaat met het opspuiten van zes miljoen kuub zand.

mailIcon print |