Kersvers Kamerlid is Gonny van Oudenallen. Maar niet meer voor de LPF. Haar blazoen is bevlekt door gesjoemel met declaraties....
‘We willen haar niet in de fractie’, zegt LPF-fractievoorzitter Van As. ‘Bij ons staan eerlijkheid en transparantie hoog in het vaandel. Bij twijfel niet inhalen.’
Van As klinkt geïrriteerd. Opnieuw is zijn fractie een lid kwijtgeraakt. Deze keer is het Gonny van Oudenallen, de oud-lijsttrekker van Mokum Mobiel. Van Oudenallen zou het Kamerlid Margot Kraneveldt opvolgen, die deze week overstapte naar de PvdA.
Maar Van Oudenallen heeft een bevlekt blazoen. Ze zou als Amsterdams raadslid met declaraties hebben gesjoemeld. Zo had ze voor 21 duizend euro haar eigen bedrijf Studio Dreams Come ingehuurd. Ook kon ze duizenden euro’s aan bestedingen niet met bonnetjes verantwoorden. Ondanks urenlange gesprekken kon Van Oudenallen haar onschuld ‘onvoldoende aantonen’, zegt Van As. ‘Daarom hebben we besloten haar niet in ons midden op te nemen.’
Het kersverse Kamerlid lijkt er niet om te malen. Ze gaat net zo lief als eenmansfractie verder, net als dat andere LPF-Kamerlid, Hilbrand Nawijn. ‘Het begon net een beetje saai te worden in de Tweede Kamer. Maar nu gaat het weer leuk worden’, zegt ze na haar beëdiging. Waarvoor de Groep-Van Oudenallen staat, weet ze nog niet. Wel heeft ze wat ‘Amsterdamse wensjes’ – als een tweede zeesluis bij IJmuiden – en wil ze de autobelastingen verlagen. Verder zal ze de LPF steunen. ‘Ik ben de bijwagen’, zegt ze, ‘ik mag er kleur aan geven.’
LPF-voorzitter Bert Snel trekt een zuur gezicht. Hij vertrouwt Van Oudenallen voor geen cent. ‘Als je naar de feiten vroeg, gaf ze haar mening. En alles zou berusten op slordigheid. Is ze echt zo naïef?’, vraagt hij zich af.
Zo rommelt het opnieuw in de LPF, juist op een moment dat de partij weer meetelt in Den Haag. Het minderheidskabinet Balkenende III is mede afhankelijk van de gedoogsteun van de LPF. Zijn fractie vervult tot november een ‘sleutelpositie’, zegt Van As.
SP-leider Marijnissen ziet dat een tikje anders. Volgens hem dreef het kabinet eerst op de ‘restanten van D66’ en is het nu ‘aangewezen op de wrakstukken van de LPF.’ Dat getuigt van weinig respect voor de kiezer, zegt hij tijdens het debat over de regeringsverklaring.
Van As reageert als door een wesp gestoken. ‘Ik vind dit te gek voor woorden. Wij hebben nooit de coalitie laten vallen. Wij hebben altijd loyaal meegestemd. Het is gewoon belachelijk dat u over wrakstukken durft te spreken. Wij hebben het kabinet op alle mogelijke manier drie jaar lang in de lucht gehouden.’ Hij eist dat de SP-leider zijn woorden terugneemt. Maar die peinst daar niet over. Hij herinnert aan de teloorgang van de LPF, die in drie jaar tijd van regeringspartij afgleed naar nul zetels in de peilingen.
Zelfs het merk LPF is ‘dood’, zegt Snel. ‘Ik word steeds geconfronteerd met de negatieve bijklank die de LPF heeft.’ De naam Fortuyn scoort veel beter, blijkt uit onderzoek dat hij liet verrichten.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.