*

 

Van der Laan wil levenslange leerplicht

Van onze verslaggeefster Yvonne Doorduyn − 22/12/09, 22:18

Minister Van der Laan (PvdA) voor Wonen, Wijken en Integratie wil dat iedere Nederlander, ongeacht herkomst, aan een minimumopleidingsniveau voldoet.

  • Minister Eberhard van der Laan schudt een moslima de hand in aandachtswijk Doornakkers (Eindhoven). (Marcel van den Bergh / Volkskrant)

Dit schreef Van der Laan dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer. De maatregel is bedoeld om allochtonen die de inburgeringscursus ontlopen, te verplichten Nederlands te leren. De minister wil voorkomen dat jonge kinderen al met een taalachterstand aan school beginnen, omdat ze thuis nooit Nederlands horen.

Gelijkheidsbeginsel

Van der Laan acht een generieke regel noodzakelijk omdat specifieke wetgeving, gericht op de moeders, in strijd is met het gelijkheidsbeginsel. Daarom moeten alle Nederlanders eraan geloven. ‘Het staat onomstotelijk vast dat ouders, kinderen en de maatschappij erbij gebaat zijn wanneer de ouder zo goed mogelijk de Nederlandse taal beheerst’, schrijft Van der Laan.

Volgens juristen van de Universiteit Utrecht en de Radboud Universiteit Nijmegen zitten er nog behoorlijk wat haken en ogen aan het plan. Zo is er wetenschappelijk nooit een verband aangetoond tussen de taalvaardigheid van de ouder en de schoolprestaties van het kind. Dit leidt volgens de onderzoekers tot de conclusie dat de invoering van een verbrede leerplicht nu nog onmogelijk is.

Op Nu.nl noemde Van der Laan de taalachterstanden dinsdag ‘een drama voor die kinderen en voor de samenleving’. ‘Ze lopen een twee keer zo grote kans op schooluitval, de kans dat ze geen baan vinden is drie keer zo groot, en dat ze contact met politie en justitie krijgen vijf keer zo groot.’

Over de leeftijdsonafhankelijke leerplicht: ‘Deze oplossing moet verder uitgedacht en uitgewerkt worden, maar mensen die er verstand van hebben, zeggen dat je dit voor iedereen kunt verplichten.’

mailIcon print |