*

 

Nierpatiënt vindt via advertentie zijn donor

Van onze verslaggeefster Maud Effting − 01/07/09, 23:40

Na De Grote Donorshow van BNN lijkt het ditmaal nu eens geen stunt: nierpatiënt Adrie de Graaf (63) uit Putten heeft via advertenties een nierdonor gevonden.

  • Foto van een gezonde nier (ANP)

De aanvraag is woensdag in behandeling genomen door het Erasmus MC in Rotterdam. Hun bloed komt overeen, maar er moeten nog meer tests volgen om te kijken of transplantatie mogelijk is. Het is volgens deskundigen de eerste keer dat hier via een advertentie een nierdonor is geworven.

Geweigerd

De Graaf zette een jaar lang advertenties in dagbladen om een donornier te vinden. ‘In eerste instantie werd de advertentie geweigerd door De Telegraaf. Het zou onethisch zijn’, zegt hij. ‘Maar toen ik er ‘samaritaanse donornier’ van heb gemaakt, mocht het wel.’ Hij zegt nu al vijf jaar lang vier dagen in de week te dialyseren. De wachtlijst voor een nier is 5 jaar, voor zijn bloedgroep mogelijk zelfs 7 jaar.

In totaal kreeg De Graaf, voormalig zakenman en eigenaar van een entertainmentbedrijf, drie reacties. ‘Eén man ging in onderhandeling. Toen ik 2,500 euro bood, begon hij te lachen. Uiteindelijk heb ik hem 5.000 euro geboden. Maar vlak voor het gesprek bij het ziekenhuis, zei hij ineens dat hij 1.000 euro voorschot wilde voor zijn kinderen. Toen heb ik het afgekapt.’

Televisieuitzending

De huidige donor, Maggy van Manen (37) uit Drachten, reageerde na een uitzending van EenVandaag. Daar hoorde ze hem vertellen hoe zijn zoon ooit omkwam op 23-jarige leeftijd. De familie zou destijds hebben besloten zijn organen af te staan. ‘Ik werd geraakt toen ik hoorde dat hij nu zelf geen nier kon vinden’, zegt Van Manen.

Van Manen is horecamanager, maar zit met een burn-out thuis na een zakelijk geschil. Waarom ze geen geld wil: ‘We moeten toch een beetje voor elkaar zorgen hier? Zo ben ik gewoon. Ik help bijvoorbeeld ook alcoholisten terug te keren in de maatschappij. Soms neem ik ze in huis. Er wordt wel eens misbruik van me gemaakt, maar ik ga er toch mee door.’ De Graaf: ‘Ik geef haar cadeautjes en daar blijft het bij. Maar als ze omhoog zit, zal ik haar zeker helpen.’

Levende nierdonaties

Het aantal altruïstische nierdonoren in Nederland neemt toe. Het aantal ‘levende’ donaties is hier met 55 procent van alle niertransplantaties bovendien hoog. Het Erasmus MC zegt donoren die geen emotionele band hebben met de patiënt altijd naar een psycholoog te sturen. Daar wordt met name bekeken wat de achterliggende motivatie is. ‘Voor zover we kunnen nagaan of er wordt betaald, doen we dat’, zegt een woordvoerder. ‘Maar verder gaan we af op de eerlijkheid van de patiënten.’

‘Het is niet verboden’, zegt directeur Bernadette Haase van de Nederlandse Transplantatie Stichting over De Graafs actie: ‘Ik begrijp de noodkreet van deze man. Wij zijn hier niet pertinent tegen. We zijn wél tegen handel in nieren. Ik denk ook dat je voorzichtig moet zijn met dit soort advertenties, omdat je niet goed kunt controleren op eventueel misbruik. ’ Ook directeur Will van Dinter van de Nierpatiënten Vereniging Nederland heeft hier geen problemen mee, zolang er niet wordt betaald.

mailIcon print |