Dinsdag behandelt de Tweede Kamer de vraag of het Burgerservicenummer gebruikt mag worden voor het Elektronisch Patiëntendossier. Zes vragen over het EPD.
Wat heeft het burgerservicenummer met het EPD te maken?
Iedere Nederlander heeft een eigen cijfercode, het Burgerservicenummer (BSN, voorheen sofinummer). De overheid en bedrijven gebruiken deze code om gegevens uit te wisselen. Het gaat bijvoorbeeld om gemeenten, de Belastingdienst, Centra voor Werk en Inkomen, de inlichtingendienst AIVD maar ook om ziekenhuizen en zorgverzekeraars. Minister Klink van Volksgezondheid wil het BSN nu ook voor het Elektronisch Patiënten Dossier (EPD) gebruiken.
Wat is het EPD?
Iedere huisarts houdt dossiers bij over zijn patiënten. Daarin staat wat bij een consult is besproken, welke ingrepen zijn gedaan en welke medicijnen zijn voorgeschreven. Dat dossier wordt meestal in de computer bijgehouden, in een ‘elektronisch dossier’. Ook de apotheker, het ziekenhuis en andere hulpverleners houden zulke dossiers bij. In Den Haag wordt al jaren gepraat over een koppeling tussen die dossiers in een Elektronisch Patiëntendossier, EPD.
Het EPD zoals minister Klink voorstelt, is niet één dossier, maar een uitwisseling van gegevens tussen zulke dossiers. De gegevens blijven bij de individuele zorgverleners. Na een consult moeten nieuwe gegevens binnen 24 uur zijn verwerkt. De gegevens blijven twintig jaar opgeslagen, ook al gaat het om de behandeling van een griepje of geslachtsziekte.
Waarom komt er een EPD?
Het kan fouten helpen voorkomen. Jaarlijks worden zo’n 19 duizend mensen in ziekenhuizen opgenomen door vermijdbare medische fouten. Bijvoorbeeld doordat de ene dokter niet weet wat de ander doet, voorschrijft of weet. Als medici elkaars gegevens raadplegen, hoeft de patiënt niet steeds hetzelfde verhaal te doen. Dat voorkomt irritatie en vermindert het risico dat het verhaal varieert of essentiële dingen worden vergeten.
Wie kunnen mijn gegevens inzien?
Alleen artsen die op het beveiligde netwerk inloggen met een identificatiepas plus pincode. Patiënten kunnen zelf inloggen op hun eigen dossier, zien wat erin staat en wie dat heeft bekeken. Iedere burger kan bepalen dat hij niet wil meedoen aan het EPD. Bij elke zorgverlener kan hij aangeven dat die zijn gegevens wel of niet voor uitwisseling via het EPD beschikbaar mag stellen. Maar informaticadeskundigen wijzen erop dat geen enkel systeem waterdicht is en altijd te ‘hacken’.
Kan een ziektekostenverzekeraar mijn dossier zien?
Dat mag niet. De coalitie van CDA, PvdA en ChristenUnie wil zware sancties op het ongeoorloofd of onnodig inzien van patiëntdossiers. Artsen zouden het recht kunnen verliezen hun beroep uit te oefenen.
Wanneer komt het EPD er?
Als het aan minister Klink ligt nog dit jaar. Klink wil zorgverleners vanaf 2010 strafbaar stellen als hun dossiers niet uitgewisseld kunnen worden.
Of Klink zijn zin krijgt, is echter de vraag. Er moet nog een hoop wet- en regelgeving aangepast, zoals vandaag bij het debat in de Tweede Kamer over het gebruik van het Burgerservicenummer. De overkoepelende artsenorganisatie KNMG vindt dat minister Klink veel te hard van stapel loopt.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.