*

 

Klijnsma schiet vernieuwde FNV 'in principe' te hulp

Redactie − 04/12/11, 18:00

Werkgevers: ’Snelheid is wel geboden’

Jetta Klijnsma. © ANP

vk UPDATE Tweede Kamerlid Jetta Klijnsma is in principe bereid de FNV te helpen bij de vorming van de Nieuwe Vakbeweging. De PvdA-politica stelt wel een aantal voorwaarden aan de FNV-bonden, maar welke dat zijn is nog niet bekend.

  • Han Nooten, burgemeester van Dalfsen, en Herman Wijffels (L), verkenner voor de FNV, tijdens een persconferentie over de FNV en de oprichting van een nieuwe vakbeweging.
    Han Nooten, burgemeester van Dalfsen, en Herman Wijffels (L), verkenner voor de FNV, tijdens een persconferentie over de FNV en de oprichting van een nieuwe vakbeweging. © anp
Klijnsma zal, als aan haar voorwaarden wordt voldaan, het oprichtingscongres voorbereiden dat voor mei 2012 gepland staat. Gisteren besloten de voorzitters van de FNV-bonden dat de vakcentrale zal opgaan in een nieuwe vakbond die als werktitel de naam Nieuwe Vakbeweging heeft gekregen.

De nieuwe bond moet dichter bij de mensen en hun werk staan. De huidige FNV-bonden worden de oprichters van de nieuwe bond. Maar ook bonden die nu niet bij de FNV horen, kunnen zich erbij aansluiten. Voorzitter Agnes Jongerius van de huidige FNV Bondgenoten en voorzitter Henk van der Kolk van FNV Bondgenoten zullen geen deel uitmaken van de nieuwe bond.

Verdeeldheid
Han Noten en Herman Wijffels waren door de FNV verzocht om een oplossing te vinden voor de diepe verdeeldheid in de vakcentrale die was ontstaan door het pensioenakkoord. Zij vroegen Klijnsma als 'kwartiermaker' bij de vorming van de nieuwe vakbeweging op te treden. De achterbannen van de diverse bonden moeten nog wel akkoord gaan. De voorzitters van de bonden hebben toegezegd hun leden op te roepen om actief mee te werken aan de nieuwe bond.

Werkgeversorganisatie VNO-NCW roept de FNV wel op 'enige vaart te maken' met de totstandkoming van De Nieuwe Vakvereniging. 'We snappen dat zo'n proces niet overnight klaar is, maar in deze economisch onzekere tijden is snelheid geboden', zegt voorzitter Bernard Wientjes.

Afstandelijk
Andere vakbonden reageren positief, maar nog wat afstandelijk. 'Een nieuwe inrichting van de vakbeweging moeten we serieus nemen', zegt CNV-voorzitter Jaap Smit. Het CNV is zelf bezig te moderniseren, 'dus ik herken de risico's en de gevoeligheden. Het zal duidelijk zijn dat wij hechten aan het christelijk gedachtegoed, maar zijn altijd nieuwsgierig naar nieuwe dingen'.
 
De vakcentrale MHP vindt het belangrijk dat de FNV zich weer naar buiten richt, 'want onze belangrijkste taak is belangenbehartiging', zegt Bob van der Wal, met Reginald Visser duovoorzitter. 'Wij volgen de ontwikkelingen met grote belangstelling.'
mailIcon print | |

Jouw mening telt!

Deel jouw mening met de andere VK bezoekers

Aan het laden ...
<spring:message code='commonMessages.loading' />