José Manuel Barroso heeft de knuppel in het hoenderhok gegooid met de oproep aan de EU-landen gezien de hoge voedselprijzen nog eens goed kijken naar de strenge regels die in de EU gelden voor de invoer en productie van genetisch gemanipuleerd voedsel....
In een brief aan de EU-landen waarschuwt de kabinetschef van Barroso, voorzitter van de Europese Commissie, dat de Europese landbouwsector en de bioindustrie wel eens de prijs zouden kunnen betalen van het strenge toelatingsbeleid van de EU voor genproducten.
Volgens de Commissie zal de wijdverbreide oppositie tegen genetische gemanipuleerde landbouwproducten op de lange duur de concurrentiekracht van die industrietakken kunnen ondermijnen.
Commissievoorzitter Barroso vreest ook dat de EU getroffen zou kunnen worden door handelsmaatregelen van landen als de Verenigde Staten.
Volgens de Commissie hebben de EU-landen drie keer de toelating van genvoedsel in de Europese Unie getorpedeerd, hoewel het EFSA, het Europese agentschap voor de voedselveiligheid, tot de conclusie was gekomen dat er geen wetenschappelijke argumenten voor het verbod waren.
Volgens de regels van de Wereldhandelsorganisatie WTO is het alleen toegestaan dergelijke producten op basis van wetenschappelijke gegevens te weren.
In de brief stelt Barroso voor dat de EU-landen ieder een expert aanwijzen om over de problemen te praten en te kijken of er mogelijkheden zijn om de toelatingsprocedure te vereenvoudigen.
Volgens de Commissie is die heel gecompliceerd doordat niet alleen het EFSA zeggenschap heeft, maar ook de onderzoeksinstituten van de lidstaten dat hebben. Sinds 2004 heeft de Commissie zestien keer toestemming gegeven voor het toelaten van genetisch gemanipuleerde gewassen, maar iedere keer waren de EU-landen het volstrekt oneens over die beslissing. In dat geval heeft de Commissie het laatste woord.
De oproep van Barroso zal ongetwijfeld tot veel rumoer leiden onder de EU-landen. Vooral landen als Oostenrijk en Frankrijk hebben ernstige bedenkingen tegen genvoedsel.
Frankrijk, dat begin juli het voorzitterschap van de EU overneemt, wil juist proberen de toelatingsprocedure voor dergelijke producten aan te scherpen. Parijs beriep zich eerder dit jaar op een speciale regeling om te voorkomen dat het een soort genetisch gemanipuleerde maïs, MON 801, moest toelaten die de zegen had gekregen van de EU. Die soort maïs is speciaal ontwikkeld om de plant resistent te maken tegen de Europese maïsboorder, een rups die steeds meer schade aan maïsvelden aanricht.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Geld:
economie,
consument.