Sommige alternatieve brandstoffen, zoals biodiesel uit koolzaad of ethanol uit maïs, zijn omstreden, omdat ze bijvoorbeeld de voedselproductie in gevaar brengen of amper een besparing opleveren als het gaat om de uitstoot van CO2.
De Britse firma Ineos, een van ’s werelds grootste chemiebedrijven, heeft hier iets op gevonden. Het concern gaat als eerste fabrieken bouwen die biologisch afbreekbaar huishoudelijk afval op industriële schaal gaan omzetten in ethanol voor in de benzinetank.
Er zijn meer bedrijven die inzetten op een vergelijkbare technologie, maar Ineos is de eerste die het technisch en economisch haalbaar acht over te gaan op massaproductie.
Aan de gepatenteerde technologie waarvan Ineos zich bedient, is sinds 1989 gewerkt in de Amerikaanse staat Arkansas. Daar draait sinds 2003 een kleine proefinstallatie van de firma Bioengineering Resources.
Ineos heeft plannen voor fabrieken die elk tot circa 200 miljoen liter ethanol per jaar kunnen produceren. De eerste vestiging, waarvan de locatie de komende maanden wordt bepaald, zal over ruim twee jaar operationeel moeten zijn.
Ineos claimt dat zijn brandstof tot 90 procent minder CO2-uitstoot veroorzaakt dan benzine. Het organische afval, dat afgezien van huishoudens ook afkomstig kan zijn van (landbouw)bedrijven, wordt eerst verhit en omgezet in gas. Dat wordt daarna gevoerd aan bacteriën. Die produceren vervolgens ethanol.
Volgens divisiedirecteur Peter Williams van Ineos Bio is deze methode goedkoper ‘dan alle andere vormen van ethanolproductie’. Uit een ton droog afval kan op deze wijze 400 liter ethanol worden gemaakt, waarvoor geen landbouwgrond nodig is. In Ineos’ thuisbasis Groot-Brittannië verruilen veel boeren landbouwgewassen voor bijvoorbeeld koolzaad.
De Britse jacht op alternatieve energiebronnen kreeg maandag nog een andere impuls. De Schotse overheid gaf toestemming voor de bouw van het grootste windmolenpark van Europa. Het bedrijf Scottish and Southern Energy (SSE) steekt 800 miljoen euro in 152 turbines die 320 duizend huishoudens van stroom gaan voorzien.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Geld:
economie,
consument.