Europeanen kunnen in augustus goedkoper mobiel bellen in een ander EU-land. Dat verwachten Europees Commissaris Viviane Reding (Informatietechniek) en de staatssecretaris Joachim Wuermeling (Europese Zaken) van huidig EU-voorzitter Duitsland....
De formaliteiten voor een Europese beslissing eerder deze maand kunnen snel worden afgehandeld, zeiden beiden woensdag in het Europees Parlement. Het parlement steunde het akkoord woensdag met grote meerderheid. De EU-landen doen dat formeel 7 juni.
Klanten kunnen daardoor vanaf eind juli een aanvraag doen bij hun gsm-bedrijf. Mobiel bellen in een ander EU-land kost dan hooguit 49 cent per minuut en gebeld worden 24 cent, exclusief btw. Wie niets onderneemt, krijgt de lagere tarieven pas na de vakantieperiode. De volgende twee jaar dalen de maximumtarieven, tot 43 cent om te bellen en 19 cent om gebeld te worden.
‘De tarieven zijn lager en duidelijker’, prees Europees Commissaris Viviane Reding het besluit, dat ze sinds 2004 had voorbereid. Ze ergerde zich al jaren aan de extreme winsten op mobiel bellen naar het buitenland. Miljoenen Europeanen schrokken zo van torenhoge rekeningen bij thuiskomst uit het buitenland, dat ze hun gsm maar thuislieten. Toen de gsm-bedrijven niet zelf hun tarieven verlaagden, besloot de EU keihard in te grijpen.
De Europees Commissaris dringt er nu bij de gsm-bedrijven op aan om nu ook de tarieven voor sms-jes en mobiel internetten te verlagen. Bedrijven krijgen 1,5 jaar om hier wat aan te doen.
Het Europees Parlement zei woensdag liever nog lagere tarieven te hebben gewild, maar juichte toe dat Europeanen nu snel goedkoper uit zijn. ‘Als liberaal ben ik eigenlijk tegen ingrijpen in de vrije markt. Maar hier ben ik voor zolang er geen echte Europese markt is voor gsm-verkeer, maar alleen nationale markten’, zei Toine Manders (VVD).
Alleen de parlementsleden die altijd kritisch zijn over de EU, toonden zich cynisch. ‘Dit is een grote pr-stunt van Europa’, riep Nigel Farage (UK Indepence Party). ‘Hiervan profiteren vooral de rijke zakenmannen die door Europa rondreizen. En de Europarlementsleden zelf. Het bespaart mij ook 3000 euro. Wegens eigenbelang zal ik dus niet stemmen.’
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Geld:
economie,
consument.