*

 

Kostbaar gevecht om Linux loopt voor IBM met sisser af

Van onze verslaggever − 13/08/07, 02:46

Een federale rechter in Utah heeft het fundament weggeslagen onder een rechtszaak met grote consequenties voor de automatiseringsindustrie wereldwijd....

SCO Group staat nu vrijwel met lege handen in zijn aanklacht tegen IBM. Dit bedrijf, een van de oudste en grootste automatiseerders ter wereld, was er van beschuldigd stukjes Unix te hebben gestopt in Linux, een besturingssysteem waarvan de blauwdrukken vrijelijk door iedereen kunnen worden gebruikt en aangepast.

Linux heeft zich vooral daardoor in vijftien jaar tijd kunnen ontwikkelen als een populair en veelal gratis alternatief voor Microsoft Windows. Is Windows het kloppende hart van 90 procent van alle personal computers, Linux verdrijft Windows steeds vaker als de motor van zware bedrijfstoepassingen. Er zijn een twee dozijn commerciële ‘klonen’ van Linux.

In 2003 claimde SCO Group het auteursrecht te hebben op Unix, waarop Linux losjes is gebaseerd. Het diende een schadeclaim in van 3 miljard dollar tegen IBM, omdat dit bedrijf partjes Unix zou hebben ‘gelekt’ aan de groep vrijwilligers die de kern van Linux beheert.

SCO Group waarschuwde makers van alle Linux-klonen dat ze ook zouden worden aangepakt, tenzij ze een licentie betaalden voor het gebruik van de Unix-onderdelen. Dat zou Linux – vaak gratis verspreid – honderden dollars per computer duurder maken. Ook kwam er een bom te liggen onder de open source-beweging die ijvert voor rechtenvrije software.

SCO Group richtte zijn pijlen ook op andere bedrijven. Behalve IBM werden in 2003 ook AutoZone aangeklaagd, een marktplaats voor auto-onderdelen, en autofabrikant DaimlerChrysler, omdat die versies van Linux gebruikten waarin stukjes Unix verwerkt zaten. Twee partijen in de computerindustrie, Microsoft en Sun Microsystems, gingen door de knieën en schikten met de SCO Group.

Nu de rechter heeft bepaald dat de rechten op Unix liggen bij Novell, moet SCO Group dat geld – tientallen miljoen dollars – mogelijk gaan afdragen aan Novell. Dat heeft al gezegd dat het afziet van claims tegen IBM en anderen. Juristen zeggen dat er er nog wat losse eindjes in het proces tussen SCO Group en IBM aan elkaar moeten worden geknoopt, maar de belangrijkste aanklacht is van tafel.

In de open source-gemeenschap is de uitspraak in Utah met gejuich onthaald. Toch zijn niet alle donkere wolken die zich de laatste jaren samenpakten boven Linux nu verdreven. In mei van dit jaar liet Microsoft weten dat Linux een inbreuk maakte op 235 octrooien die ’s werelds grootste producent van software bezit. Microsoft heeft evenwel nog niet gezegd dat ze juridisch werk gaat maken van deze schendingen. Het bedrijf sloot vorig jaar november een overeenkomst met Novell, waarin de bedrijven toezegden dat ze elkaar niet zouden aanklagen wegens inbreuken op patenten. Novell kreeg hiervoor 348 miljoen dollar.

mailIcon print |