*

 

NRC 'opgetogen' over Egeria en Gesprek

Van onze verslaggevers Wilco Dekker, Wouter Keuning − 21/12/09, 06:00

NRC Media komt voor ongeveer 70 miljoen euro in handen van de investeringsmaatschappij Egeria en de tv-zender Het Gesprek.

  • NRC Handelsblad (ANP)

De redacties stemden zondag met een overgrote meerderheid (207 stemmen voor en zeven onthoudingen) met de overname in, nadat onrust over de financiering was weggenomen. De kranten vreesden dat Egeria een nieuw Apax zou worden, het Britse opkoopfonds dat uitgever PCM eerder met hoge schulden achterliet.

Apax-praktijken

Vorige week waarschuwden acht voormalige hoofdredactieleden van NRC daar nog voor. De nieuwe eigenaren schrijven in een memo aan NRC ook dat het ‘van essentieel belang is dat de onderneming een behoorlijk bedrijfsresultaat haalt’, en dat daar ‘een sobere, efficiënte bedrijfsvoering’ bij hoort. Maar volgens de redactieraadvoorzitter Jochen van Barschot is er bij de huidige investeringen van Egeria ‘geen sprake van Apax-praktijken’. De investeringsmaatschappij van de oprichters van C & A en de eigenaren van Het Gesprek eisen ook ‘geen onredelijke rendementen’ van NRC Media, zegt Van Barschot op de website.

Bij de kranten vallen in 2010 geen ontslagen, is afgesproken. NRC-hoofdredacteur Birgit Donker zegt op de site ‘opgetogen en opgelucht’ te zijn. Volgens Donker onderschrijven de nieuwe eigenaren de plannen voor de komende jaren en krijgt NRC nu de gewenste zelfstandigheid buiten PCM, waar ook de Volkskrant deel van uitmaakte. In het memo garanderen Egeria en Het Gesprek het voortbestaan van NRC Handelsblad en nrc next. Bovendien kan Egeria met een vermogen van 1,5 miljard euro nog overnames doen.

De nieuwe eigenaar van PCM, De Persgroep, moest NRC Media afstoten van de NMa omdat het anders een te groot marktaandeel zou krijgen. De Belgische uitgever onder leiding van Christian van Thillo wilde NRC Handelsblad zelf ook al verkopen, omdat het niet goed zou zijn dat twee grote kwaliteitskranten deel uitmaakten van hetzelfde bedrijf.

Met de keuze voor Egeria en Het Gesprek valt een combinatie van Veronica Holding en de Belgische uitgever Corelio af. Eerder was de FD Mediagroep al afgehaakt.

Nieuwe holding

Bij de overname wordt een nieuwe holding opgericht, met NRC Media en Het Gesprek als twee onderdelen. Egeria krijgt 80 procent van de nieuwe onderneming, Het Gesprek de rest. Egeria wordt zo ook mede-eigenaar van Het Gesprek. Die zender en NRC Handelsblad kunnen elkaar inhoudelijk en op marketinggebied helpen, maar er zal niets geforceerd worden.

Financieel blijven beide poten ook gescheiden. NRC Media was bang op te moeten draaien voor de verliezen van de zender, die ruim twee jaar geleden begon, nog niet uit de rode cijfers is en heel bescheiden aantallen kijkers trekt.

Persgroep-topman Van Thillo zei zondag tevreden te zijn met de verkoop van NRC Media. De Persgroep blijft de druk en distributie van de kranten verzorgen. Dat geldt ook voor de advertentieverkoop, voor een jaar, tot de nieuwe eigenaren die zelf georganiseerd hebben. Volgens Van Thillo was de verkoop ‘een slopend proces’, omdat de NMa meekeek, net als de stichtingen van de kranten.

De Persgroep-baas verwacht nog dit jaar ook de boekendivisie van het voormalige PCM te verkopen, waarop het bedrijf schuldenvrij verder kan.

mailIcon print |