*

 

De ING-storing in vier vragen: 'Geen verouderde systemen'

Wouter Keuning − 26/01/12, 06:00
© anp

ING kampte woensdag voor de vierde dag met storingen in zijn internetbetaaldiensten.

Wat was er aan de hand?
Het begon zondag met een netwerkstoring, zegt woordvoerder Harold Reusken van ING. Maandag volgde een probleem met een database die gegevens verstuurt naar Mijn ING en de mobiele app. Dat deed zich voor nadat veranderingen aan de database waren doorgevoerd. Reusken: 'Er wordt constant aan die databases gewerkt om ze zo optimaal mogelijk af te stellen. Daarbij ging maandag dus iets mis.' Dat probleem duurde tot dinsdag voort.
Woensdag waren de diensten weer in de lucht, maar slechts voor een maximaal aantal klanten tegelijkertijd 'om het systeem stabiel te houden'. Wanneer alles weer optimaal functioneert, was gisteravond nog niet te zeggen.

Meerdere buitenstaanders suggereerden dat ING met verouderde systemen zou werken. Kan daar de oorzaak van de problemen niet liggen?
Reusken: 'Ik bestrijd dat. Wij investeren doorlopend in onze systemen. De mobiele app is daar een voorbeeld van. Die is met groot enthousiasme ontvangen door onze klanten.'

Heeft ING vaker storingen dan andere banken?
Cijfers daarover zijn niet bekend. De Consumentenbond laat weten dat zijn bankenmonitor in kaart brengt hoe tevreden klanten in het algemeen zijn over hun bank, maar dat niet specifiek wordt gekeken naar het aantal storingen. De afgelopen jaren kwamen vooral ABN Amro en ING vaak in het nieuws met storingen, maar ook de Rabobank had vorig jaar last van een grote storing.

Reusken wijst erop dat de onlinediensten van ING in 2011 99,6 procent van de tijd naar behoren functioneerden. Wijnand Jongen, directeur van branchevereniging Thuiswinkel.org, is van die cijfers niet onder de indruk. 'Wij hebben de banken en Currence - het bedrijf achter iDEAL- er al vaker op gewezen dat er te vaak storingen zijn en dat onderhoud vaak op heel onhandige, drukke momenten plaatsvindt. Wij gaan onze leden aanraden prestatiecontracten met de banken te sluiten. Alleen op die manier kunnen ze in dit soort gevallen de schade verhalen.'

Heeft de dagenlange storing veel schade veroorzaakt?
Dat is lastig vast te stellen. Wijnand Jongen klaagde gisteren namens honderden gedupeerde aangesloten webwinkels dat zij een hoop inkomsten misliepen de afgelopen dagen. De jaaromzet van de hele webwinkelbranche bedraagt 5 miljard euro, dus op een dag wordt gemiddeld 13 miljoen euro omgezet. Aangezien ING een van de grootste spelers is, gaat het om een aanzienlijk deel van dat bedrag. Of dat echt allemaal gederfde inkomsten betreft, is zeer de vraag. Mensen konden wel gewoon betalen met hun creditcard, met Paypal of in sommige gevallen achteraf met een acceptgiro.
mailIcon print | |
<spring:message code='commonMessages.loading' />