Het kabinet moet in 2009 en 2010 ruim 3 miljard euro vrij maken voor een groen banenplan. Hiervoor pleiten vakcentrale FNV en de Stichting Natuur en Milieu bij het kabinet.
Volgens deze ‘Green New Deal’ moet onder meer het btw-tarief op milieuvriendelijke goederen en diensten verlaagd worden van 19 naar 6 en van 6 naar 0 procent. De subsidies voor het isoleren van woningen moeten worden verhoogd van 350 euro per huishouden naar 1.000 euro. De organisaties hopen dat hierdoor komende jaren een half miljoen woningen energiezuinig worden gemaakt. Ook pleiten FNV en Natuur en Milieu ervoor geplande investeringen in de uitbreiding van het openbaar vervoer en windenergie naar voren te halen.
Volgens FNV levert het plan 100 duizend extra banen op in onder meer de bouw, de automotive industrie en de staalsector. ‘Nu het kabinet met een stimuleringspakket voor de economie komt, zou het zou zonde zijn als we deze kans niet aangrijpen om de economie om te bouwen. Enerzijds willen de meer aandacht voor duurzaamheid. Anderzijds stimuleer je de werkgelegenheid in sectoren waar veel klappen vallen of binnenkort gaan vallen’, aldus Agnes Jongerius, voorzitter van vakcentrale FNV (1,4 miljoen leden). ‘Onze plannen sluiten aan op al eerder geformuleerde duurzaamheidsdoelstellingen van het kabinet.’
Het kabinet werkt aan een pakket stimuleringsmaatregelen om de kwakkelende economie te helpen. De ministerraad zal vrijdag beslissen over onder meer garantieregelingen voor de woningmarkt, exportkredietverzekeringen, middelgrote bedrijven en ziekenhuizen.
Afgelopen maanden is er wereldwijd al veel gesproken over een ‘Green New Deal’. Onder meer Ban Ki-moon, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, is een groot pleitbezorger. ‘Een Green New Deal doet in een klap iets aan twee crises: de kredietcrisis en de klimaatcrisis’, zegt Mirjam de Rijk van Natuur en Milieu. In meerdere landen wordt al serieus gekeken naar de mogelijkheden. ‘Nederland liep tot nu toe achter.’
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Geld:
economie,
consument.