*

 

Meer nieren van levende dan van dode donoren

Van onze verslaggeefster Margreet Vermeulen − 23/02/07, 15:47

Meer mensen staan een nier af tijdens hun leven dan na hun dood. Dat blijkt uit cijfers van de Nederlandse Transplantatiestichting....

In 2006 schonken 280 levenden een nier aan een familielid, partner of vriend. In datzelfde jaar werden de nieren van 211 overleden donoren getransplanteerd.

Volgens nierspecialist Willem Weimar van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam zijn de resultaten met 'levende' nieren uitstekend. Een levende nier is vaak gezonder dan een post-mortale nier (van een overleden donor) en gaat gemiddeld twee keer zo lang mee.

Tien jaar levenswinst
Nierpatiënten die niet hoeven te dialyseren omdat ze snel een donor in de familie- of vriendenkring vinden, boeken daarmee al snel tien jaar levenswinst, aldus Weimar.

De meeste nierspecialisten raden hun patiënten tegenwoordig standaard aan op zoek te gaan naar een donor. ‘Ik zou mijn patiënten tekort doen als ik het niet deed', vindt de Rotterdamse professor Weimar. De wachttijd voor een post-mortale nier is ongeveer vier tot vijf jaar. Jaarlijks overlijden ongeveer tweehonderd patiënten die op de wachtlijst voor donatie staan.

Omdat van overleden donoren twee nieren gebruikt kunnen worden, komt nu nog een minderheid (40 procent) van de getransplanteerde nieren uit een levende donor. Het Erasmus Medisch Centrum verwacht dat dit percentage op korte termijn oploopt naar 70 procent.

Uit nood geboren
Directeur Paul Beerkens van de Nierstichting benadrukt dat levende donatie niet de ultieme oplossing is. 'Het zet families vaak onder grote druk. Het is echt uit nood geboren omdat er een nijpend tekort is aan mensen die na hun dood donor willen zijn.’

Zaterdag meer in de Volkskrant.

mailIcon print |