De Turkse premier Tayyip Erdogan heeft woedend gereageerd op een petitie waarin prominente Turkse academici en journalisten hun excuses maken voor de massamoorden op de Armeniërs in de Eerste Wereldoorlog.
‘Mijn geweten kan niet accepteren dat ontkend wordt dat de Ottomaanse Armeniërs in 1915 het slachtoffer zijn geworden van een grote catastrofe. Ik verwerp deze onrechtvaardige ontkenning. Ik deel de gevoelens en de pijn van mijn Armeense broeders en ik bied ze mijn verontschuldigingen aan’, aldus de petitie die onder anderen is getekend door de hoogleraren Baskin Oran en Ahmet Insel, en de journalisten Ali Bayramoglu and Cengiz Aktar.
Volgens Erdogan is het idioot om zonder reden ergens je excuses voor aan te bieden. Hij waarschuwt dat de petitie onrust zal wekken, ze is ‘irrationeel en fout’. ‘Ik accepteer deze campagne niet. We hebben geen misdaden begaan zodat excuses overbodig zijn.’
In WO I besloten de Ottomaanse autoriteiten tot een massale deportatie van 1,7 miljoen Armeniërs naar de Syrische woestijn. Daarbij kwam naar schatting 800 duizend van hen om het leven door moord, honger, ziekten en mishandelingen. Armeense bronnen noemen zelfs een getal van 1,5 miljoen doden. Turkije ontkent pertinent dat er een massamoord heeft plaatsgevonden.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.